Elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 14 gözaltı Elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 14 gözaltı

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) 2019 yerel seçimlerinde Menderes Belediye Başkanlığı görevine seçilen ancak yolsuzluk operasyonundan gözaltına alınan ve sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mustafa Kayalar’ın yolsuzluk ve rüşvet alma suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada Kayalar tüm suçlamalardan beraat etti.

Geçtiğimiz aralık ayında Kayalar, rüşvet soruşturmasından beraat etmiş, görevi ihmal suçundan 6 ay ceza veren mahkeme kararı para cezasına çevirmişti.

Bakanlık mahkemenin rüşvet soruşturmasında verdiği beraat kararına itiraz ederken, Kayalar cephesi de hem rüşvet hem de görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla ilgili istinafa başvurmuştu.

Bölge İdare Mahkemesi, Kayalar hakkında yapılan tüm suçlamalar hakkında beraat kararı verdi.

Adliye önünde Kayalar’la birlikte açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi geçen dönem CHP Grup Başkanvekili avukat Murat Aydın şunları söyledi;
“Mustafa Kayalar tüm suçlamalarda beraat etti. İzmir Bölge Mahkemesi Kayalar’ın rüşvet alma suçunu işlemediğini, görevini ihmal etmediğine karar verdi. Tüm suçlamalardan beraatına karar verdi.
Bu davada yargı eliyle hakkın iradesini gasp etmeye çalışanlara, Menderes’i 2 yıl başkansız bırakanlara yargı yoluyla verilmiş cevabıdır. Bu dosya baştan aşağı bir kumpastı. Baştan aşağı Menderes Belediye başkanını görev yaptırmayarak Menderes halkının iradesini yok etme amacına yönelik bir davaydı. Yargı eliyle yapılan bu kumpasa yargı cevap verdi. Bu kumpası kuranlara, bu iddiaların doğru olmadıklarını bildikleri halde doğruymuş gibi davrananlara selam olsun.”