Menemen Belediye eski Başkanı Tahir Şahin hakkında Hadise konseri ile ilgili olarak ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ suçlamasıyla açılan dava sonunda verilen beraat kararı İstinaf Mahkemesi’nden döndü. Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Zimmet’ suçlamasıyla yeniden açılan davada Şahin’in Hadise konseri için yüksek meblağ ödenmesi, kendi şirketinde ve akrabası olan kişiye belediyeden usulsüz olarak maaş ödemesi yapması sebebiyle yargılanacağı ve suçlu bulunması durumunda 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası alabileceği öğrenildi.

Mart ayında yapılacak Mahalli İdareler seçimleri için de aday adayı olan Tahir Şahin’in Menemen Belediye Başkanı iken ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ suçlamasıyla açılan davada verilen beraat kararı İstinaf Mahkemesi tarafından ‘üst mahkemede dava açılması ve yargılanması gerektiği’ belirtilerek bozuldu. Şahin’in Ağır Ceza Mahkemesi sorumluluğunda olan ‘Zimmet’ suçlamasıyla hakim karşısına çıkması kararlaştırıldı.

KONSER İPTAL EDİLDİ, YENİDEN SÖZLEŞME YAPILDI

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan Zimmet davasında Belediye tarafından 2013 yılında İzmir’in Kurtuluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında yapılmak istenen Hadise konseri ile ilgili olarak 165 bin TL ödemesi kararlaştırılsa da etkinliğin iptal edildiği cümlelerine yer verildi. Sözleşmenin karşılıklı fesh edildiği ve yeni bir sözleşme yapılarak konserin 7 Mart’ta yapılması kararlaştırıldığı iddianamede yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise konser için 144 bin TL fazladan pazara verildiği ve zimmet suçu işlendiği iddiasıyla belediyeyi mahkemeye verdi.

BELEDİYEDE AKRABA-TANIDIK İDDİASI

Ayrıca Şahin’in kendisine ait Şahin Petrolcülük Şirketi’nden bir kişiyi geçici işçi statüsüyle belediyede çalıştırdığı ve bir çalışma karşılığı olmaksızın 48 bin 579 TL ödeme yaptığı ve belediyede geçici işçi olarak çalışan bir akrabasını yasaya aykırı biçimde Belediye Başkan Yardımcısı yaparak 99 bin 25 TL ödeme yapıldığı iddiaları da dosyada yer aldı.

5 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tugay ve Güç Aliağa'da vatandaşlarla buluştu Tugay ve Güç Aliağa'da vatandaşlarla buluştu

Bölge Adliye Mahkemesi ise iddialar hakkında yerel mahkemenin aldığı beraat kararını bozdu. Bu kez iddialar ile ilgili olarak bakanlık yeniden harekete geçti. Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi, iddialarla ilgili olarak Şahin hakkında TCK’nın 247/1 maddesi kapsamında ‘Zimmet’ iddiasıyla yargılanması kararlaştırıldı. Şahin’in 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacağı öğrenildi.

KAYNAK: Ege'de Sonsöz