Sayıştay’ın her sene düzenli olarak kamu kurumlarının bütçelerini araştırdığı raporlar yayımlandı. Kamu idareleri denetim raporları başlığı altında bulunan Özel Bütçeli İdareler – A kısmında bulunan üniversitelerin raporlarında dikkat çeken detaylar ön plana çıktı.

Ege Üniversitesi’nin 2022 Sayıştay raporu da yayımlanan raporlar arasında yerini aldı. Raporda en çok dikkat çeken bulgu ise üniversiteye ait olan ve ‘denize sıfır konumda’ diye tabir edilen Çeşme Dinlenme ve Eğitim Tesisleri’nin 6 yıldır işletilmediği ve atıl durumda bırakıldığı ortaya çıktı. Raporda belirtilen tarihler dikkate alındığında 2015 yılında açılan tesis sadece iki yıl kullanıldıktan sonra terk edildi.

09062015145253

48 ODASI, KENDİSİNE AİT AMFİ TİYATROSU VAR

Ege Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin bitişiğinde bulunan 3 katlı binanın otel kısmında 48 oda olduğu, açık bahçe, kafeterya, havuz kafe, snack bar, ana restoran, Türk hamamı, amfi tiyatro, kapalı restoran, pide fırını, 3 adet lobi, çamaşırhane, resepsiyon, idari birimler, 2 adet soğuk hava deposu, otopark, oyun salonu ve havuz bulunduğu raporda yer aldı.

Turistik açıdan denize girilebilir kıyıya sahip olan otelin, denize sıfır konumda bulunduğu raporda ayrıca dikkat çekti.

original_6158c60dbb97475192463d98_6159b7addd8a8

TERKTEN DOLAYI ÇATISI DEFORME OLDU, ODA VE EŞYALAR YIPRANDI

Otel, 6 yıldır hiçbir şekilde kullanılmadığı için terk edilerek yıpranmaya bırakıldığı tespit edildi. Raporda, otelin hiç kullanılmamasından dolayı çatı problemi yaşadığı ve eşyaların yıpranmaya maruz bırakıldığı tespitine yer verildi.

Raporda ayrıca fakülte öğrencilerinin de belirtilen tesiste uygulama derslerinden mahrum tutulduğu ve bölge turizm sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek konusunda eksik bırakıldığı belirtildi.

ege üniversitesi 2022 sayıştaş raporu-1

ege üniversitesi 2022 sayıştaş raporu-2

Başkan Ömer Günel: “Kemerleri sıkacağız sosyal yardımları artıracağız” Başkan Ömer Günel: “Kemerleri sıkacağız sosyal yardımları artıracağız”

ege üniversitesi 2022 sayıştaş raporu-3