Bornova Belediyesi Film Ofisi’nin Kısa Film Yapım Destek programı katkılarıyla çekilen ‘Duvar’ belgeseli 30. Uluslararası Altınkoza Film Festivali'nde Kısa Film dalında finale kaldı. Türkiye'yi 2016 ve 2020’de yapılan olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi olan İzmirli Büşra Ün’ün hayatının anlatıldığı film yarışmada 8 yabancı ve 12 Türk film ile ödül için yarışacak.

2022 yılında Bornova Belediyesi tarafından yapım desteği verilen ‘Duvar’  belgeselinde tekerlekli sandalye tenisinde Türkiye'nin ilk kadın tenisçisi olan 28 yaşındaki Büşra Ün kendi hayat hikayesini canlandırıyor. İzmirli yönetmen Evrim İnci tarafından çekilen 20 dakikalık kısa filmde başarılı sporcunun günlük yaşamından spor kariyerine giden yolda hayata karşı duruşu ve yaptığı fedakarlıklar işleniyor. ‘Modern bir Athena’nın doğuş hikayesi’ olarak lanse edilen belgeselde genç sporcunun anne ve babası Tevfik Fikret Ün, Nazike Ün ile antrenörü Osman Yıldız da yer alıyor.

“ Uluslararası festivallerde yer almanın gururunu yaşıyoruz”

Olimpiyatlardaki ilk kadın paralimpik tenisçi

Bornova Belediyesi’nin filme destek verdiğini de belirten genç sporcu Ün, “ Filmimizde hem kendi ailem hem de kortlardaki ailem olan antrenörüm yer aldı. Heyecanlı bir çekim süreci geçirdik. Bir buçuk yıllık çalışmanın ürünü olan filmimizin uluslararası filmlerle birlikte Altınkoza Film Festivalinde yer alması bizi çok mutlu etti. Bize destek olan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Güzelbahçe Belediyesi’nde Bayram Sevinci Güzelbahçe Belediyesi’nde Bayram Sevinci

Örnek mücadele

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, 2016 ve 2020 olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil eden milli paralimpik tenisçi Büşra Ün'ün mücadelesini anlatan "Duvar" belgeseline destek vermiş olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Her zaman sanata ve sanatçıya destek olma gayreti içinde olduklarını da belirten Başkan İduğ, “Uzun yıllardır sinema tutkunlarına yapım desteği verip, genç sinemacıları yetiştirdiğimiz Film Ofisimiz aracılığıyla çekilen ve Büşra Ün’ün örnek mücadelesinin anlatıldığı belgesele destek vermiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Özel insanların mücadele gücü ve yerel yönetimlerin onlara katkı koyması çok kıymetli” dedi.