DEVA Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serap Karaosmanoğlu ve partinin ilçe belediye başkan adayları, il başkanlığında düzenlenen toplantıda KADER İzmir Şube Başkanı Banu Önkol ve dernek temsilcileriyle bir araya geldi.  DEVA Partisi İzmir Teşkilat üyelerinin de katıldığı toplantıda Karaosmanoğlu başta olmak üzere ilçe belediye başkan adayları ve teşkilat mensupları Kadın Dostu Kent Taahhütnamesini imzaladı.  DEVA Partili Karaosmanoğlu, KADER ile imzalanan taahhütnamenin yerel yönetimlerde cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına önemli bir farkındalık çalışması olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Tunç Soyer 100 günün sonunda sessizliğini bozdu Tunç Soyer 100 günün sonunda sessizliğini bozdu

Whatsapp Image 2024 02 27 At 10.53.40

“Yerel yönetimlerde kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik öngörülen düzenlemeleri içeren ve 13 maddeden oluşan kadın Dostu Kent Taahhütnamesini ilçe belediye başkan adaylarımızla bugün imzaladık.  KADER İzmir Şube Başkanı Banu Önkol başta olmak üzere dernek temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Kendileriyle her zaman iletişim ve işbirliği içindeyiz. Taahhütnamede yer alan ve belediyelerde “Kadın-Erkek Eşitlik Birimi” oluşturulması, kadınların temel haklarının gözetilmesi gibi düzenlemeleri içeren tüm maddeleri çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz”.

Whatsapp Image 2024 02 27 At 10.53.40 (2)

 “9 kadın adayımızla İzmir’de fark yaratıyoruz”

Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada İzmir’de en çok kadın aday çıkaran parti olduklarını belirterek diğer partilerden ayrıldıklarını ifade etti:

“Kuruluşumuzdan bu yana cinsiyet kotamızla kadınları politik alana çekmek adına çok çaba sarfettik. Bugün bu çabanın karşılığını görüyoruz. İzmir’de 8 ilçede ve büyükşehirde toplam 9 kadın belediye başkan adayı çıkararak diğer partilerin önünde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Kadınların yaşadıkları şiddet, ekonomik yetersizlikler, siyasi temsiliyet yetersizliği gibi sorunların erkek egemen zihniyetle çözülmesinin imkânı olmadığını biliyoruz. Biz kadınların yaşadığı sorunları kadınlarla birlikte çözeceğiz. Bunun başka yolu yok”.