Karşıyakalıların yoğun ilgisiyle seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Cumhur İttifakı Karşıyaka Belediye Başkan Adayı İsmail Çiftçioğlu, açıkladığı projelerle de vatandaşların beğenisini topluyor. Her geçen gün bir yeni projesini daha Karşıyakalılarla paylaşan Çiftçioğlu, “Engelliler İçin Doğru Projeler” başlığı altında kentte yaşayan engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak projelerini anlattı. Göreve geldiklerinde Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi, Engelli Koordinasyon Merkezi oluşturacaklarını Engelsiz Karşıyaka Destekleri vereceklerini belirten Çiftçioğlu, “Hayata geçireceğimiz projelerde engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak daima yanlarında olacak onların konforunu en önde tutacağız.” dedi.

Engelsiz yaşam ve rehabilitasyon merkezi hayata geçiyor

İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali sona erdi İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali sona erdi

Engelli vatandaşlara yönelik Karşıyaka’da yeni bir merkez oluşturacaklarını belirten Çiftçioğlu, “Karşıyakalı tüm engelli vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve sağlık bakımından desteklenmesi, problemlerin çözümünde rehberlik edilmesi ve her türlü ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan kapsamlı bir rehabilitasyon ve yaşam merkezi oluşturacağız. Merkez bir sağlıklı yaşam alanı olmasının yanında farklı alanlarda eğitimlerin verileceği bir merkez olacak. Engelli vatandaşlarımızın sanatla, sporla ve sosyal hayatla iç içe olmasını sağlayacak atölyelerin düzenleneceği merkezimiz spor alanları, toplantı salonları ve sergi alanları gibi bölümler yer alacak özellikte tasarlanacak. Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’mizde rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinden sağlık hizmetlerine, sosyal – kültürel hizmetlere kadar birçok alanda engelli vatandaşlarımızın belediye olarak hizmetinde olacağız.” şeklinde konuştu.

“Engelleri birlikte aşacağız”

Engelsiz Karşıyaka Destekleri’ne ilişkin de açıklamalarda bulunan Çiftçioğlu, engele sahip Karşıyakalılara kısmi zamanlı ve 3 günlük refakat desteği verilerek yakınlarının gün içinde işlerini çözebilmeleri ve tatillerini yapabilmelerini sağlayacaklarını söyledi. Çiftçioğlu, “Evde Bakım ve Mobil Sağlık Tarama Desteği ile engele sahip Karşıyakalılara yönelik evde-bakım hizmetlerini güçlendireceğiz. Evden çıkamayan vatandaşlarımıza evde bakım ve sağlık taraması hizmetleri sağlayacağız. Engele sahip Karşıyakalıların sağladığımız sosyal ve maddi desteklerle her zaman yanlarında olacağız. Hem fiziksel hem de sosyal beceriler için aktiviteler düzenleyeceğiz. Kültür ve sanat etkinliklerinden indirimli olarak yararlanmalarını sağlayacağız. İzmir’de açılacak mola evleri ile sosyal tesislerde yüzde 75 indirim, eğitim destek bursu ve ücretsiz tatil imkânı sağlayacağız. Engelleri Aşan Eğitim ve Mikro Hibe Desteği ile meslek edinmek isteyen ya da iş kurmak isteyen engele sahip Karşıyakalılara meslek edindirme kurs desteği ve ilk işini kurarken mikro hibe desteği vereceğiz.” diye konuştu.

Engelli vatandaşlar için doğru çözümler

Rahat yürünebilir ve engelli dostu yaya yolları oluşturcaklarını da belirten Çiftçioğlu, “Kaldırım planları gözden geçirilerek her bir vatandaşımızın özellikle de engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla kullanabileceği yaya dostu yürüme yolları oluşturacağız.” dedi. Çiftçioğlu, ayrıca Karşıyaka sınırları içerisinde yaşayan tüm engellilerin bilgilerinin bir noktada toplanacağı dijital alt yapıyı oluşturacaklarını ve engele sahip vatandaşların ihtiyaçlarına uygun doğru çözümleri hayata geçireceklerini söyledi.