Cumhur İttifakı Karşıyaka Belediye Başkan Adayı İsmail Çiftçioğlu, kentin vitrini olacak yeni meydan projesi ve Karşıyaka Çarşı’sına yönelik atacağı adımları anlattı. Karşıyaka’nın çehresini değiştirecek projeyi anlatan Çiftçioğlu, “Doğru ve stratejik projelerle Karşıyaka’mızın değerine değer katacak adımları bir bir atarak örnek bir belediyeciliği ortaya koyacağız. Çünkü biz Karşıyakalının her şeyin en güzelini hak ettiğini düşünüyoruz. Karşıyaka’nın farkının ortaya çıkması gerektiğine inanıyoruz. Çarşımıza yönelik çalışmalarımız ve çarşımıza güç verecek Yeni Kent Meydanı projemizle farkımızı ortaya koyacağız.” dedi.

‘’Karşıyaka yeni kent meydanı fark yaratacak’’

Karşıyaka’ya yakışır yeni bir meydanı oluşturacaklarını belirten Çiftçioğlu, “Karşıyaka’nın kalbinin attığı, çarşının çıkışında bulunan İZBAN İstasyonu ile Latife Hanım Köşkü, Alibey Hamamı ve devlet kurumlarını içine alan toplam 18 bin metrekarelik bölgede Karşıyaka’ya değer katacak yeni bir kent meydanı hayata geçireceğiz. Komşularımızın daha fazla sosyalleşip, dinlenebileceği modern bir kent meydanını göreve geldiğimizde Karşıyaka’mızla buluşturacağız. Çevre dostu olarak tasarladığımız meydan projemiz ile bölgede bulunan resmi binaları tek çatı altında toplayacağız. Yer altında 800 araçlık otopark yaparak bölgedeki otopark sorununa çözüm bulacağız. Dolmuş duraklarımız için de özel bir alan oluşturarak hem trafiği azaltacak hem de nitelikli bekleme alanları oluşturacağız. En önemlisi de Karşıyaka’mızın bir değeri olan Latife Hanım Köşkü ile meydan ilişkisinin güçlendirecek,  yaya-araç ilişkisini sağlıklı ve işlevsel hale getireceğiz. Daha yeşil ve ferah çağdaş bir meydanı Karşıyaka’mıza kazandıracağız.” diye konuştu.

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı istifa etti! Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı istifa etti!

‘’Karşıyaka çarşı canlanacak, Karşıyaka kazanacak’’

Yeni Kent Meydanı Projesi ile Karşıyaka Çarşısı’na güç katacaklarını da belirten Çiftçioğlu, “Maalesef Karşıyaka Çarşımız bizim kanayan bir yaramız. Karşıyaka'da simgesel değerlerimize ve tarihimize baktığımız zaman çarşının bizim tarihimizde yeri çok yüksek ve değerli. Maalesef şu an saat sekizden, dokuzdan sonra Karşıyaka'mızın özellikle çarşısı ve ara sokaklarına giremiyorsunuz bile. Kadıköy Çarşı’ya baktığınız zaman günün her saati yaşayan bir çarşıdır. Eskiden Karşıyaka Çarşı’yla beraber rağbet gören çarşılar diye hep akıllara gelir ve konuşulurdu. Bugün geldiğimiz noktada Karşıyaka Çarşı maalesef eski özelliğini kaybetmiş durumda, doğru bir belediyecilikle yeniden canladırılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

‘’Karşıyaka çarşıya olan ilgiyi artıracağız’’

Çiftçioğlu sözlerinin devamında ise “Bizler Karşıyaka Çarşı’mıza yönelik yapacağımız düzenlemelerle ve organizasyonlarla daha canlı bir yer haline getirmeyi planlıyoruz. Biz çarşımızı yan sokaklarıyla birlikte günün her saati yaşanılabilecek alanlar haline dönüştürmeyi planlıyoruz. Bizler çarşımızda ve ara sokaklarında tüm çevresel düzenlemelerimizi, orada yaşamın ilerleyebilmesi için tüm altyapı olanaklarını hazırlayacağız. Çarşının cazibe merkezi olabilmesi anlamında da esnafımıza tüm katkıları vereceğiz. Çarşımızı eski gücüne esnafımızla birlikte kavuşturacağız. Ancak bizim belediye olarak öncülük yapmamız gerekiyor. Belediye olarak birtakım olanakları açmamız lazım ki peşimizden esnafımız gelsin. Belediye olarak doğru bir altyapıyı ortaya koyduğumuzda çarşımız eski tarihi günlerinde olduğu gibi yeniden ayağa kalkacak.” diye konuştu.