Aydın İl Başkanlığı görevinde de bulunan Atay, 20.,23 ve 25. Dönem CHP Milletvekilliği yaptı. 2019 yılında yapılan Yerel Seçimlerde ise CHP’den Efeler Belediye Başkanı olan Atay düzenlediği basın toplantısı ile partisinden zehir zemberek sözlerle istifa ettiğini açıkladı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile son dönemlerde büyük bir anlaşmazlık yaşadığı ve hakkında şaibeli işlere bulaştığı iddiası ile yerel basında çokça haberler yapılan Atay önümüzdeki günlerde cumhur ittifakına katılacağı da konuşulan iddialar arasında

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay Nevzat Biçer Nikah Salonu'nda yaptığı basın toplantısında şunları söyledi;

Atay, "Kılıçdaroğlu Aydın'a üç kere geldi. Aydın İl Başkanlığına, Efeler Belediyesi'ne bir kere bile gelmeden sadece Aydın Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Alelacele Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun yeniden aday olduğunu açıkladı. Ne bu telaş Sayın Kılıçdaroğlu?"

"500 kilometre adalet için yürüyen Sayın Kılıçdaroğlu, parti içindeki adaleti sağlayın dedim hiç birşey çıkmadı" dedi.

“İki elin sesi var çocuk senfoni orkestrası” Bodrum’da “İki elin sesi var çocuk senfoni orkestrası” Bodrum’da

Parti içerisinde yapılan haksızlıklar olduğunu vurgulayan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu duruma ses çıkarmadığını söyledi.

Atay," Kemal Kılıçdaroğlu, Söke'de yaptığı konuşmada 'Özlem Çerçioğlu o kadar başarılı ki bütün Belediye Başkanları onu örnek alıyor' dedi. Aman Sayın Kılıçdaroğlu, ben Özlem Çerçioğlu'nun hiç birşeyini örnek almıyorum. Beni karıştırmayın"

"4 buçuk yıldır 21 kere denetimden geçtik hakkımızda hiç bir dava açılmadı. Tek bir soruşturmamız var o da benim madalyam. Dava danıştaydan kesinleşmedi. O davada jeotermal tesislerine ruhsat vermediğim içindi. Bununla ilgili seçimden önce söz vermiştim, sözümün arkasındayım"

"Aydın'da CHP diye bir parti yoktur Özlem Çerçioğlu partisi vardır. Bu nedenle partimden istifa ediyorum. Görevimi bağımsız belediye başkanı olarak sürdüreceğim" dedi.