Gemi sökümünün çevreye ve işçi sağlığına etkileri kamuoyunda tartışmalara neden olan Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde asbestli olduğu bildirilen bir geminin daha sökümü gündemde. 

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Fransız “Orange” şirketine ait, ömrünü tamamlamış “Raymond Croze” kablo gemisinin 18 Aralık’ta “Toulon” Limanından ayrıldığını belirterek, 27 Aralık’ta Aliağa’ya varmasının planlandığını duyurdu.

CHP'li Arslan'ın açıklamasında şunları ifade etti: 

Türkiye ve İzmir; Avrupa'nın çöplüğü değildir. Bu anlayıştan bir an önce vazgeçin.

Fransız Orange şirketine ait, ömrünü tamamlamış #RaymondCroze kablo gemisi 18 Aralık’ta “Toulon” Limanından ayrıldı.  27 aralıkta Aliağa’ya varacak.

Hollanda bandralı #SeaVanquish römorkörü ile çekilen; Fransa’da yapıldığı dönemde gemi boyamada yaygın olarak kullanılan Bitulatex ve tehlikeli madde içerme ihtimali yüksek olan, geminin 27 Aralık 2023 tarihinde Aliağa’ya ulaşacağı görülmekte.

Bitulatex’in günümüzde kullanılan türlerinde Krizotil (Beyaz Asbest) bulunmasa da 1986 yılında yapılan Standard çalışmalarında Krizotil tespit edildiğini görüyoruz.

Raymond Croze gemisinin yapımı olan 1983 ile bu tarih örtüşmekte.

Bu nedenle;

Gemi acilen durdurulmalı ve Aliağa’ya girmesine izin verilmemelidir.

Tugay’dan başkanlara çağrı: Adayların yanında durun Tugay’dan başkanlara çağrı: Adayların yanında durun

Geminin envanteri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca tekrar raporlanmalıdır.

Doğru söküm tekniğinin uygulanabilirliği konusunda geminin sökümünü üstlenecek şirketin kapasitesi denetlenmesi gerekmektedir.

Bu konuda Kamuoyunu aydınlatmak ve eğer eksiklik var ise gereken adımları atmak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın asli görevidir.

#MehmetÖzhaseki göreve.