Karşıyaka’da toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı Karşıyaka’da toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Yönetimi, parti içi istişare sürecini değerlendirme amacıyla İl Danışma Kurulu toplantısını düzenledi.

Tepekule Kongre Merkezi’nde düzenlenen Danışma Kuruluna ev sahibi CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun yanı sıra; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, milletvekilleri, belediye başkanları, PM üyeleri, ilçe başkanları ile partinin çeşitli kademelerinde görev almış çok sayıda partili katıldı.

Danışma Kurulu, Aslanoğlu ve Tugay’ın konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.

G Rl Xg9Va U A Aw E J V

ASLANOĞLU: İLK KEZ SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİNDEN BÜYÜK GURURLA AYRILDIK

İl Başkanı olduktan sonra yaşadığı süreci anlatan Aslanoğlu, “Danışma Kurulları dertleştiğimiz yerlerdir. Birbirimize hem seçim dönemi hem sonraki yapılacak işlerle ilgili önerilerimizi anlatacağız. Bütün ilçe danışma kurullarında olduğu gibi tüm yol arkadaşlarımızı söz almaya davet ediyorum. Geçen yıl aralık ayının sonunda ocak aynı ortasında atama olarak göreve başladım. Göreve başlamamızın hemen ardından büyük Türkiye depremi oldu. Depremin yaralarını sarmak için uğraştık. İzmir’de buradan dayanışmayı nasıl büyütürüz diye tüm örgüt seferber oldu. Depremin yaralarını daha sarmadan bir gün masa devrildi. Sonra tekrar kuruldu. Cumhurbaşkanı adayımız belli oldu. Milletvekili adaylarımız belli oldu ve seçime geçtik. Ve 28 Mayıs’ta İzmir’de bir milyon bin oy farkı atmamıza rağmen seçim koordinasyon merkezlerimizden boynumuz bükük ayrıldık. Hemen hemen seçimlerin çoğuna İzmir’de çok iyi seçim sonuçları aldık. Oy rekorları kırdık ama boynumuz büyük ayrıldık. Ardından mahalle de delege seçimleri, 30 ilçede kongrelerden sonra en son büyük kurultayımız oldu. Hemen ardından yerel yönetim için aday belirleme süreci oldu. Adaylarımızı belli oldu. Sahaya indik. Spor toto gibi herkes ne kadar ilçe kaybedeceğimiz anlatılıyordu. 12-16 ilçe kaybederiz gibi marifet gibi söylüyo5lardır sonuç ne oldu? Sonuç İzmir’de 31 belediyeden 29’unu kazandık. AK Parti sadece bir belediye, MHP sadece bir belediye kazandı. Biz 31 seçim sahasında birinci parti olarak çıktık. Bunlardan çok daha önemli bir şey oldu. İl kez seçim koordinasyon merkezlerinden büyük gururla ayrıldık. Türkiye’de birinci parti olarak ayrıldık. Bu müthiş bir zafer. Bu zaferin birçok sahiplenicisi olacaktır tabi. Ama hepimiz biliyoruz ki seçimleri örgütler kazanır. CHP’dir seçimleri kazanan. Örgüt deyince örgütün en tepesinden en altına kadar… Bu seçim zaferi müthiş bir liderlik örneğidir de. Doğru mottolarla çıkan genel başkanımızın seçim zaferinde başarısı çok büyüktür. Seçimin gerçek kahramanları ev ev, sokak sokak dolaşan kadın kollarımızdır. Bu seçimi gerçek galiplerini arıyorsak gece sabaha kadar bayrak asan gençlik kollarımızdır. Belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin de rolü büyüktür. Bu seçim zaferlerinden sonra herkes bulunan dönemle ilgili söylüyor. Gerçek bir kahraman varsa bugün ki yönetimlerle açıklanabilir bir iş değildir. Seçimin kahramanı varsa parti baraj altında kaldığında partiyi açanlardır. O dönem görev yapmış il ve ilçe başkanlarıdır. Bu partiyi var edenlerindir. Bu zaferin en büyük mimarı da İzmirlilerdir. Bütün tür haritası sarıya boyandığında bizden vazgeçmeyen İzmirlilerdir. Her kale tek tek düşerken kaleyi koruyan İzmirlilerdir. Bizleri bırakmayan İzmirliler için kocaman bir alkış istiyorum” dedi.

CHP İLK GENEL SEÇİMLERDE İKTİDAR OLACAKTIR

CHP’nin ilk genel seçimde iktidar olacağını söyleyen Aslanoğlu, “Biz müthiş bir zaferi elde ettik. Bu gideceğimiz yolun yarısıdır. Biz iktidar olacağız. Bizi iktidar olmamızdan alı koyacak tek güç CHP’liler. Eğer biz bölünürsek, parçalanırsak o zaman maalesef ki iktidarı 28 Mayısta olduğu gibi kayıp gidecek. Gittiğim her yerde aile olmalıyız diyorum. Aile olmak birbirini eleştirmemek demek. Hatasını içerde telafi etmeye çalışmak demek. Biz bunu başarırsak ne zaman olmadığını bilmediğim ama sandık ne zaman kuruluşa kurulsun CHP ilk genel seçimlerde iktidar olacaktır” ifadelerini kullandı.

TARİH BENİM İL BAŞKANLIĞIM İL İLGİLİ BİR ŞEY YAZACAKSA…

Kendisinin çok çalıştığını ifade eden Aslanoğlu, “1999'da baraj altında aldığımdan bu yana benden önce 9 il başkanı görev yaptı ben 10'uncu il başkanıyım. Bugün itibari ile birçok il başkanından daha fazla görev sürecini doldurdum. Görev sürecim bittiğinde de Deniz Başkan ve Alaadin Başkandan sonra en uzun il başkanlığı görevini yürüten olacağım. İl Başkanı olduğumda kendime demiştim ki bir il başkanı ne yapmalı, nasıl bir il başkanı olmalı... İl başkanı çok çalışmalı ve il başkanı ailenin abisi olduğunu herkesi kucaklaması gerektiğini düşünmüştüm. Ben gerçekten çok çalıştım. Sabah 7'den gecelere kadar hiçbir günü boş geçirmeden çalıştım. Kurultayımızdan sonra herkes birbirimize düşmemizi bekliyordu. Benim bir kriz çıkarmamı bekliyordu. Tarih benim il başkanlığım il ilgili bir şey yazacaksa bu krizin oluşmaması için elinden geleni yaptı olarak yazacak” diye konuştu.

G Rl Xg9Ra U A Agun C

TUGAY: ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALIYIZ

Gündeminde erken seçim olan Başkan Tugay, “Salona girdiği andan itibaren ne konuşması gerektiğini düşünürken konuşmamın şöyle olması gerektiğini düşündüm; Geçmişe dair çok şey konuşabilir ancak önümüzde normal tarihi bilinen belki erken seçim olarak yapılabilecek olan genel seçimde iktidar olmanın yollarını konuşmalıyız. Öz eleştiri yapmalıyız. Ancak bunları yaparken her zaman olumlu bir sonuca götürmeyi hedefleyerek yapmamızda yarar görüyorum. Çok çok uzun zamandır ilk kez iktidar bu kadar yakınız. Yapmamız gereken şey bize verilen görev neyse onu yapma. Artık parti içi yarışlarda birilerini başaklarına karşı zafer kazanmış edasını bırakmamız lazım. Seçimlerden sonuç ne çıkarsa çıksın oradan hep birlikte çıkmayı başarmak zorundayız. Mücadelemizin dışarıya dönük olması gerektiğini senelerdir hepimiz konuşuruz. Ancak gereğini yaparken insanı duygulardan vazgeçemeyiz.  Geçen gün bana bir gazeteci il başkanından memnun musunuz il başkanını değiştirmeyi düşünüyor musunuz dedi. Bende nasıl bir soru anlamadığımı il başkanı değiştirme görevim olmadığı hatası varsa değiştirecek olan genel merkezdir, il başkanı kongrede seçilir, ben doğru bir belediye başkanı görevini yerine getirirsem üzerime düşeni yapmış olurum dedim. Ben il başkanımızdan memnunum devam etmesinden memnun olurum. Seçimle göreve gelmiş biridir. Gerek kampanya süresince gerek kampanya sonrası her zaman yanımızda oldu. Gerçekten minnettarım. Parti içindeki yarışlara dahil olma düşüncem yok. Bende parti üyesiyim benimde tercihim vardır ancak bu tercih asla belediyede kimsenin siyaset yapmasına izin vermem bende yapmayacağım. Belediye insanlara belediyecilik hizmeti yapması gereken bir kurum” dedi.

SÖYLEMLERİMİZDE BAŞKALARINI ÖTEKİLEŞTİRMEK OLAMAZ

Değişimin ve dönüşümün örgüt içinde de olması gerektiğini vurgulayan Tugay, “Benim tanıdığım CHP, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir idealle kurduğu, cumhuriyeti kuran, kuruluşundan bugüne kadar da demokrasi, laiklik, medeniyet için ülkemizi belli bir seviyede tutmak için hareket eden siyasi bir harekettir. Herhangi bir vatandaşımızı dışlamak olamaz. Söylemlerimizde başkalarını ötekileştirmek olamaz. Vazgeçmediğimiz o cumhuriyet ilkelerinin ötesinde eğer bu ülkede bir dönüşüm, değişim istiyorsak önce biz birkaç adım ileri gidip birilerinin elinden tutmayı bileceğiz. Onlara nelerin daha iyi olabileceğini anlatacağız. Bunu yapmazsak bu ülkede iktidar olmayı başaramayız. Genel Başkanımızın, Genel Merkezimizin bu değişim sürecinden sonra başlatmış olduğu Türkiye İttifakı adını verdiği çabayı yürekten desteklediğimi, doğru bulduğumu söylemek isterim. Hakkını yemek istemem, Kemal Kılıçdaroğlu da bunu farkına varmış adımlarını bu yönde atmış biridir. Ona da teşekkür borçluyuz” diye konuştu.

GEÇMİŞTE OLANLARA SÜNGER ÇEKTİM

Geçmişte yaşanılanlara sünger çektiğini söyleyen Tugay, “Benim de insan olduğumu, hatalar yapabileceğimi ama üzerimde ağır bir yük olduğunu ve bu ağır yükü taşıyabilmem için siz değerli yoldaşlarımın desteğine ihtiyacım olduğunu söylemek isterim. 3 aylık sürede olabildiğince belediyede kendi anlayışım çerçevesinde bir idari yapı kurmaya, bütçe disiplini kurmaya çalışırken bir yandan da partimizin örgütüyle olabildiğince iletişim kurmaya çalıştım. Eksik kaldığımız yoldaşlarımız vardır. Onlara sadece bir kriz yönetimi gerçekleştirdiğimi bu dönemde zaman bulamadığım kasıtlı bir davranış olmadığımı ve zaman içerisinde telafi edeceğimi söylemek isterim. Karşıyaka’da örgütle ilişiğim ortadadır. Sadece Karşıyaka’da değil kime nasıl yardımcı olabiliyorsam elimden geleni yaptım. İlçe belediye başkanı olduğumda bunları yapan biri büyükşehir belediye başkanıyken daha büyük şeyler yapar. Geçmişte olanlara sünger çektim. Sadece iktidar için çalışan yoldaşlar istiyorum. Bunu yaparsanız minnettar olurum.