Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı’da mahalle delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından bugün de ilçe başkanı belirlenecek. Bu kapsamda sandık başına gidecek olan Bayraklı delegeleri seçimin yapılacağı Havuz Düğün Salonu’nda bir araya geldi.

Gerçekleşen kongreye Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yanı sıra; CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve PM Üyesi Ali Öztunç, CHP İzmir eski Milletvekili Musa Çam ile çok sayıda partili katılım sağladı.

Basmane’de temizlik ve bakım seferberliği Basmane’de temizlik ve bakım seferberliği

Mevcut ilçe başkanı Didem Gültekin ve Mutlu Odabaş’ın aday olduğu seçimin Divan Başkanı Ali Öztunç oldu.

ÖZTUNÇ: SİYASETTE İKNA SAHİBİ DEĞİLSENİZ SİYASET YAPMAYINIZ

Seçimdeki mağlubiyette herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Divan Başkanı Öztunç parti içinde yaşanan değişim tartışmalarına da değindi. Öztunç, “Biz seçimleri hep beraber yaşadık. Yaşadığımız 14 Mayıs ve 28 Mayıs sürecinde hepimiz elimizden geleni yapamaya çalıştık. Gecemizi gündüzümüze kattık, seçimi kazanmak için her türlü mücadeleyi verdik. Amacımız belliydi, seçimi kazanmak ama malesef olmadı, kazanamadık. Bunun sorumlusu kimdir, sorumluları kimlerdir, neden böyle oldu, neden bu hale gelindi bunlar şüphesiz ki tartışılması gerekir. Asıl mesele seçim sonrası. Seçimler oldu, kaybettik hemen ardından sanki bekleniyormuş gibi hemen başkana saldırdılar. Eyvallah seçimin bu noktaya gelmesinde sorumlularından biri Genel Başkanımızdır ama sadece genel başkanım değildi suçlu. Hepimiz suçluydu bende suçluydum. Herkesin ortak sorumluluğu vardı. Sadece CHP mi suçlu, diğer partiler, diğer partilerin genel başkanları hiç mi suçlu değildi? Böyle bir şey olur mu? Gelen CHP’ye giden CHP’ye vuruyor. Malesef bizim parti sever güçler, parti içinde harcadığı zamanı, seçimi için harcasa belki başka sonuç çıkardı ama biri çıktı Bolu’dan Ankara’ya çıktı, biri çıktı aday mı değil mi belli değil. Siyaset ikna işidir. Siyasette ikna sahibi değilseniz siyaset yapmayınız. Bir insan partinin genel başkanı olacaksa çıkacak açık açık yüreklice ‘ben adayım’ diyecek. Allah rahmet eylesin Deniz Baykal, ‘ben adayım’ dedi meydan okudu, kazandı, kaybetti ayrı ama iddiasını ortaya koydu. Aynı şekilde Bülent Ecevit’te öyleydi. İddia ortaya koyacaksın, karnından konuşmayacaksın! Kardeşim adaysanız ‘ben adayım’ diye çıkın. Daha adaylığınızı belli değil ama değişim diyorsunuz... Ben bu sözleri partinin evladı olarak söylüyorum. Partili olarak değil partici olarak söylüyorum. Benim için asıl olan partidir. Parti ayakta kalan olacaktır, ondan partiyi yıpratmamak gerekiyor” dedi.

“EL BİRLİĞİ İLE AYAĞA KALKACAĞIZ”

Kendisi için önemli olanın parti olduğunu belirten Öztunç, “Hepimiz sorumluyuz, şapkamızı önümüze koyacağız. İşin en kolayı suçu genel başkana atmak. Şapkayı önümüze koyup düşüneceğiz. Bu partinin evlatları olarak partinin sahipsiz olmadığını herkes bilsin. Yok öyle ittifak ortakların çıkıp açıklama yapıyorlar ‘en son tercihimiz CHP listelerinde girmektir’ dedi Davutoğlu. Girmeseydin kafana silah mı dayandık. İkide bir parmak sallanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Ben bu partinin evladıyım. Ne Ekremci ne Kemalciyim. Ben particiyim. Benim için asıl olan CHP'dir isimler gelip geçer. Seçimlerde yenilgi aldık doğru. 2018'De de yenilgi aldık ancak 2019'da gittik yerel seçimler hep beraber kazandık. Şimdi parti içi troller çıkmış yerel seçimde kaybedeceği diyor. Kaybetmeyeceğiz. İzmir'i Ankara'yı, İstanbul'u alacağız. Yanına Manisa'yı koyacağız. Yiğit düştüğü yerden kalkarmış. İzmir en başarılı parti örgütüne sahiptir. İzmir hep partimize sahip çıktı. Bu partinin evlatları biliyorum ki bu partiyi asla yarı yolda bırakmayacaktır. Biz yeniden niye ayağa kalkacağız? Çünkü parti örgütü aslanla ceylanı aynı koltuğunun altında tutmayı başarabilen Hacı Bektaş Veli'nin evlatlarısınız. İzmir'de CHP siyaseti yapmak kolaydır. Ben Türkiye'nin en muhafazakar şehirde 47 yıl sonra 2'nci vekili çıkarmış bir kardeşinizim. İnşallah elbirliği ile yeniden ayağa kalkacağız…” dedi.

ASLANOĞLU: KİM MAKAM, KOLTUK TARTIŞIRSA…
Sözlerine seçim sonrası ile başlayan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “28  Mayıs seçiminden hemen sonra yalakaları Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanları üzerinden belediyelerimizde toplumda hem Cumhuriyet Halk Partisi'ne hem muhalefette olan tüm partilere her gün yeni zorluk çıkarmaya başladılar. Yıldırmaya çalışıyorlar. Sizlerin sayesinde Cumhuriyet Halk Partisi'ni yıldıramayacaklar. CHP dimdik ayaktadır. Bu kongrelerden ayrışma, kavga, bölünme bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacağız. Kimse bizim birbirimize düşmemesi beklemesi. Cumhuriyet Halk Partisi bir aradadır, dimdik ayaktadır! Partimize sahip çıkıyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye sömürülenlerin, umut ışığı arayanların altında toplandığı bir demokrasi şemsiyesidir. Toplum bize umut olarak bakıyor. Kurtuluşu olarak bakıyor. Onlar böyle bakarken kendi aramızda ayrışmamız söz konusu bile olamaz. Kim makam, koltuk veya farklı bir gerekçeyle partimizi tartışmaya, üyelerimize kongrelerimizi hiçe sayan fırsatçılığa kalkışırsa karşısında partimizin neferlerini bulacaktır. Bizim derdimiz bu kongrelerden sadece ilçe başkanı, delegeler, yöneticiler çıkarmak değil. Bizim derdimiz bu ülkenin yarınlarını garanti altına alacak toplumu AKP belasından kurtaracak kadroları ve fikirler çıkarmaktır. 9 Eylül'de partimizin 100’ncü yılını kutlayacağız. Birileri de uzun zamandır sözüm ona partimize ayar vermeye çalışıyor. Sizlerin huzurunda bir kez daha ifade etmek isterim. Cumhuriyet Halk Partisi'nin geleceğine değişimin nasıl olacağına sadece ve sadece Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri karar verir. Partimize, genel başkanımıza hakaret eden, yandaş kanallar, bizim adımıza karar veremez. Cumhuriyet Halk Partisi'nde bir kahvaltı yaşansa da bir koltuk kapsam veya işi gücü dedikodu olanlara hiçbir iş yapmayıp iş yapanları eleştirenler bizim adımıza karar veremez. Bu partinin geleceğine, bu partinin öz evlatları karar verir.  Cumhuriyet Halk Partisi'nin geleceğine sizler karar vereceksiniz”dedi 

UTANMADAN BELEDİYELERİMİZİ SUÇLUYORLAR
AK Parti’nin CHP'li belediyeleri hedef aldığını söyleyen Aslanoğlu, “Vergilere yüzde iki yüzden fazla zam yapılmış. Enflasyon gerçekten yüzde yüz elli bulmuş durumda. Bunlar da dönmüş toplu taşımaya neden zam yapıyorsunuz diyorlar. Bizim vapurlarımız su mu yakıyor? Bizim belediyelerimizin kullandığı akaryakıttan ÖTV'yi kaldırın hemen toplu ulaşıma nasıl yansıdığını hep birlikte görelim. Tabii ki bizler nerelerin eksik yaptığımızı buralarda anlatacağız. Öz eleştirilerde bulunacağımız daha iyi politikalar üreteceğimiz yer partinin kongreleridir, danışma kurullarıdır. Gazeteler, internet siteleri, sosyal medya veya televizyonlar değildir. Burada herkes bugün kürsüde, partinin politikalarının ne olması gerektiğini, nelerin değişmesi gerektiğini dile getirmek istiyorsanız kürsü sizin. Yarından itibaren bu salonda olan herkes kimi desteklemiş olursa olsun yarın sabah hep birlikte sokak sokak çalışmaya devam edeceğiz. Bundan kuşkumuz yok. Seçimlerinde 30 ilçede ve Büyükşehir'de CHP bayrağını bir kez daha dalgalandıracağız! Bu ne ilk ne de son olacak. Örgüt ne eylerse güzel eyler. Yeni görev almak için elini taşına altına koyan tüm arkadaşlarımın yolu açık olsun. Kongrelerden çıkan sonuç ne olursa olsun birliğimizin bozulmayacağından eminim. Yerel seçimleri Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde kazanacağız. Yolunuz açık olsun, yolumuz açık olsun” dedi.

MAHİR POLAT: DEĞİŞİMİ İSTEYENLER GENÇLER OLURSA ANLAYABİLİRİM

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat; "Biz vatanın her yerinde siyaset yaparız. Kahramanmaraş ya da İzmir farketmez. Her ilçemize gitmeye çalışıyorum.Adeta atom karınca gibiyim.Yaşlanır sonra da ölürüz.Hayat bir değişim döngüsündedir.Partimizde değişim yaşıyor.Değişimi isteyen gençler olursa anlayabilirim.Partimizde değişmeyen insanların değişim demesine inanmam. Bu değişimi gençlerimiz kadınlarımız istemelidir.Partinin değişim taleblerini anlamlı bulmuyorum.Burda bulunan herkes genel başkanımızdan daha fazla ne yaptı ki değişim istiyor. Çarşı pazarda bir ateş var.Dolar yüzde 30 arttı.Emekli açlık ve yoksulluk içinde kıvranırken bazı gazeteciler CHP’deki değişimi diline doluyor.Gençlerimiz Türkiye’de yaşamak istemiyor.Bu ülkede gelecek görmedikleri için gidiyorlar.Bu salonun amacı işte budur.Çalışarak bir yerlere varabiliriz.Alın teri akıtmadan başarı mümkün değildir.” dedi.

LİSTELER BELLİ OLDU
Kongrede oylamaya geçildi. Her iki listesinin il delegesi adaylarında Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'a yer verildi. İl yöneticisi Leman Tunus'un beyaz listenin adayları arasında yer alması ise dikkat çekti.