İhale İptali ve Mağduriyet İddiaları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin toplandığı binanın önünde gerçekleşen basın açıklamasında avukat Şehmus Bedir, 2021 yılında düzenlenen "S Plaka" ihalesine katılan 288 kişinin her bir plaka için 400 bin liradan fazla ödeme yaparak büyük fedakarlıkta bulunduğunu ifade etti. Danıştay'ın ihaleyi "meclis kararı alınmaksızın hatalı ihale yapıldığı" gerekçesiyle iptal etmesinin, geçmişte benzer şekilde yapılan diğer ihalelerin de iptal riskini ortaya çıkarabileceği endişesini taşıdığını belirtti.

AK Parti İzmir Vekili Çankırı’dan Başkanlara destek mektubu AK Parti İzmir Vekili Çankırı’dan Başkanlara destek mektubu

Çözüm Arayışı ve Belediye Yönetiminin Tutumu

Bedir, İzmir Büyükşehir Belediye yönetiminin konuya yeterince duyarlı olmadığını dile getirdi ve çözüm için sundukları önerilerin görüşülmediğini vurguladı. Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla alternatif hukuki yolların da bulunduğunu belirten Bedir, İzmir Büyükşehir Belediye yönetiminden hızlı bir şekilde çözüm beklediklerini ifade etti.

Meclis toplantısında ayrıca, depremin ardından bazı bölgelerde yüzde 20 imar artışını kapsayan emsal kararı oy birliğiyle kabul edildi. CHP'den istifa eden Meclis Üyesi Alparslan Bilen'in boşalan komisyon görevlerine yeni isimler seçilmesi de toplantının önemli gündem maddelerinden biriydi.

Bu olay, vatandaşların mağduriyeti ve çözüm arayışının İzmir'in siyasi ve toplumsal gündemine damga vurduğunu gösteriyor.