Özel, Tugay ile ilgili o soruyu yanıtladı: aramızda hiçbir problem yok Özel, Tugay ile ilgili o soruyu yanıtladı: aramızda hiçbir problem yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının birinci birleşiminde İzmir’in İsrail’de bulunan Tel Aviv ile kardeş şehir olması protesto edildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gündem maddelerinden olan Gazze ile ortak şehir olma maddesi için bir grup genç meclis salonuna geldi. Gençler mecliste "Gazze ile kardeş şehir olmak yetmez, Tel Aviv ile kardeşliği bitirin" çağrısında bulundu. İzBB Başkanı Tugay, mecliste meclis üyelerinden başka kimsenin konuşamayacağını belirtti ancak gençlerin de konuşmasına izin verdi.

"PROTOKOLÜ İPTAL EDECEK MİSİNİZ?"

Gruptan bir kişi ayağa kalkarak Tugay’a, “Burada gençler olarak soruyoruz, yıllardır Gazze’de soykırım politikası izleyen İsrail ile kardeş şehir protokolünüzü iptal edecek misiniz? Bizi böyle bir tablo ile karşı karşıya bırakıyorsunuz” dedi. Tugay ise “Bırakın, çekilin bırakın. Siz konuşmanızı bitirin biz meclise devam ederiz” diye konuştu.

Ardından grubun sözlerini tamamlamasının ardından Tugay, “Bununla ilgili bir önergemiz var. Gençliğinizi çok seviyoruz ama öğrenmeniz gereken bir şey var…” ifadelerini kullanırken Tugay’ın sözü grup tarafından kesildi.

"ALÇAKLIKTIR"

Bir kişi İsrail ile kardeş şehir protokolünün devam etmesini iki yüzlülük olarak değerlendirirken, “Gazze ile kardeş şehir olmak için adım atılırken Tel Aviv ile devam ediliyor. Bu alçaklıktır. Bu soykırıma ortak olmaktır. Bu Meclis, soykırıma ortaktır, kabul etmiyoruz. Acil bir şekilde Tel Aviv ile ortaklık sona erdirilecektir” şeklinde konuştu.

Sözlerin ardından Meclis’te tansiyon yükseldi. Ardından Tugay oturuma ara verirken zabıta tarafından grup salondan çıkartıldı.

"TAKDİR EDİYORUM AMA..."

Tugay, "Bu gençleri görünce kendi gençliği izi hatırladık. Kendilerini takdir ediyorum ama öğrenmeleri gereken şey var. Meclis toplantılarında sadece meclis üyeleri konuşuyor burası bir forum değil. Gereksiz yere bu protestoyu yaptıklarını meclis gündemine önerge gelince anlayacaklar" dedi. 

İPTALİ ÖNERGESİ KOMİSYONLARA DEVREDİLDİ 

Cumhur İttifakı tarafından Tel-Aviv ile kardeş şehir prtokolünün iptali için verilen önerge ilhili komisyonlara devredildi.