İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis toplantısı 3. Bileşimi, Meclis birinci Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda, park sorunu gündeme geldi. Toplantıda söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, karavanların park alanlarını işgal ettiğini ifade ederek, "Huzurlu konaklama adı altına bir ilan verilmiş. Buna dilim varmıyor ama burada uyuşturucudan fuhuşa kadar her şey yapılıyor" dedi.

İnciraltı için kritik zirve: Uzlaşma yok, kapılar kapandı! İnciraltı için kritik zirve: Uzlaşma yok, kapılar kapandı!

BOZTEPE: KENTİMİZİN BAŞINDAKİ BÜYÜK BİR SORUNDUR

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, karavan sorununa dikkat çekerek “Bu konuyla ilgili kentimizin otopark olarak, oradaki oturan vatandaşların kullanması için otopark olarak ayrışan yerlerde karavanlar park edilmiş. Her tarafı karavanlar sarmış durumda. Bu konuyla ilgili sayın Cemil Tugay, sahilin girişlerini küçülterek, karavanların girmesine engel oldu. Oraya engel olunca… Yaptığı iş doğru. İnsanlar pazara gittiği zaman arabasını park edebileceği yer yok. Zaten pazarcılar ancak arabalarını ilgili yerlere park edebiliyordu. Şu an İzmir’in özellikle Karşıyaka bölgesinin her tarafını karavanlar sarmış durumda. İnsanlar buraya arabalarını park edemiyorlar. Bu plakalara baktığınız aman İzmir’in metropol dışındaki karavanların olduğunu görüyoruz. Vatandaş Ödemiş veya başka yerde oturuyor, bir şekilde karavanını getiriyor. İzmir’e geldiğinde gecesini geçiriyor, bazıları karavanlarını kiraya veriyor. Bunların içinde başka uyuşturucu olayları yaşanıyor. İzmir büyükşehir veya Karşıyaka Belediyesi’nin görevi olduğunuzdan söylemiyorum. İlgili muhtar arkadaşlarla konuştum. Hem İzmir Valiliğine hem İzBB başkanlığına ilgili kaymakamlığına gerekçelere verecek bu konuyu gündeme getirildi. Bununla ilgili kararımız almamız gerekiyorsa karar almalıyız. Ne yapmamız gerekiyorsa yapalım. İnsanlar onlar için ayrışan otoparklarına kendi araçlarını park edemiyorlar. Karavanı bırakıyor, belki 8 ay sonra gelip götürüyor. Bazı karavanlar var otobüs şekilde, 7 tane aracın park etmesini engelliyor. Fotoğraflarda görülüyor. Vatandaş yer bulamıyor, sokağın ortasına karavanlar park edilmiş. Biz İzBB olarak, ne gerekiyorsa yapalım. Bu konuda bütün meclis üyelerimizden destek istiyoruz. Buna bir çare bulmamız lazım. Kadınlar, yaşlılar araçlarını park edemiyorlar. Bu kentimizin başında büyük sorundur” dedi.

ÖZUSLU: DUYARSIZ KALAMAYIZ
Gündem dışı konuşmalarda söz alan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, "Boztepe’nin söylediği nedenle doğru ancak karavan sayısı arttı ve hızla artmaya devam ediyor. Gerekçe ise kira ödeyememesi. Bildiklerim, tanıdıklarım var  karavan alıyorlar. Madem sorunu çözeceğiz bunlar görmek lazım. İki türlü karavan var. Moto-karavanlar ve çekçekli karavanlar. Bu meclisin İzmir’in herhangi bir problemine duyarsız kalması mümkün değil. Belki bununla ilgili başkanımız ile görüşüp geçici bir komisyon ve çalışma grubu oluşturabiliriz. Bu sorun bana da her gün geliyor bu sorun. Karavan kamp alanı diye iki alan var. Aslında park alanları kamp alanı gibi kullanılıyor. Bir takım sorunlar beraberinde geliyor. Bu problemin önemini bilen biri olarak meclisimize de çağrı yapıyoruz. Çözüm sadece İzBB’de olmayabilir ancak bu sonra duyarsız kalamayız" diye konuştu.

"KARAVAN KAMPLARI KURULSUN"

CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, "Bu sorun gerçekten önemli Bu soruna doğru ve dengeli bir çözüm bulmalıyız. Karavan kamplarının oluşturulması gerekir bir yandan da şehrin park ihtiyacını arrttıan uygulama yapılmamalı. Park züerine ilişkin kurallar trafik polisinin görev alanı. Bunu UKOME, emniyet ve Valilik tarafından değerlendirilmeli. Karavanların cadde ve sokak alanlarına park etmesini engellemek ve dengeli bir çözüm bulmak zorundayız. Burada kurumların birlikte çalışması önemli" diye konuştu.

ÜÇ İLÇEDE BÜTÇELER KABUL EDİLDİ

Tire Belediyesi, Bayındır Belediyesi ve Kınık Belediyesi’nin 2024 yılı için bütçesi Büyükşehir’in gündemine geldi. Üç ilçenin de bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

KEMALPAŞA'YA EK ÖDENEK

Kemalpaşa Belediyesi’nin ek ödenek talebi gündeme geldi. 69 milyon lira tutarında ek ödenek maddesi oy birliği ile kabul edildi. İlgili gündem maddesi şu şekilde:

 Kemalpaşa Belediye Meclisinin; Kemalpaşa Belediyesinin 2023 Mali Yılı için önerge ekinde yer alan tablolarda belirtildiği şekilde toplam 69.000.000,00-TL Ek Ödenek verilmesine yönelik, 02/11/2023 tarihli ve 189 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.