CHP Bornova İlçe Kongresi Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi'nde başladı.

Saat 10.00'da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kongre saat 15.00'te tekrar toplandı.

Mevcut ilçe Başkan Ertürk Çapın ve eski gençlik kolları başkanı Volkan Koçanalı'nın yarışacağı kongreye CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu önceki dönem milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel,  ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

BAŞKAN İDUĞ KATILMADI

Kongreye Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ kongreye katılmadı. 

DİVAN BAŞKANLIĞINA OY BİRLİĞİ İLE SINDIR SEÇİLDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Bornova ilçe kongresi divan başkanlığına 27.dönem milletvekili Kamil Okyay Sındır oybirliğiyle seçildi.

KAMİL  OKAYAY SINDIR: PARTİMİZ GÜÇLENEREK ÇIKACAKTIR
Divan Başkanı seçilmesinin ardından konuşmasını gerçekleştiren Kamil Okyay Sındır, "Partimizide delegasyon seçimde oy kullanma etkisi verir ancak partinin genel başkanından en sade üyesine kadar her bir üyesinin parti çalışmalarımızda birbirimizden ayırt edilmeyecek kıymet ve değer anlamında hiçbir farkı yoktur. Adaylık başvuruları yapılmamış ancak bilinen 2 aday yarışıyor. Daha güzelini partimize ve vatanımıza sunabilmek adına. Ben iki adayımızı da arayıp görüşerek böyle bir önerisi olduğunu öğrendim. Burada da oy birliği ile oluşturulan divan nedeniyle tercihiniz için teşekkür ederim. Partimiz güçlenerek bu kongreden çıkacaktır" dedi.

ATİLA SERTEL: "SİYASETTE AĞALIK OLMAZ"

CHP İzmir 27.dönem Milletvekili Atila Sertel; " Seçimlerde blok liste elbette çıkacaktır. Bizler mahallemizi çok üzüyoruz. Çok değerli arkadaşlarımız karşı karşıya geliyor. Delege seçilenler seviniyor. Seçilemeyenler üzülüyor. Sonuçta biz birbirimizi kongre öncesi üzüyoruz. Bornova’da maalesef çok az katılımlı bir delege yaşıyoruz. Bizler tüzük kurulunda bir çalışma yürütüyoruz. Konuştuğumuz en önemli olan maddelerden biri ilçe kongrelerimizin bütün üyelerimizin katılımıyla yapılmasıydı ve bu kabul gördü. 31. Kongrede artık tüm üyeler seçime katılabilecek. İki ayrı grupta yer alan arkadaşımız da çok değerli arkadaşlar... Kongrelerde bazı değerli arkadaşlarımızın dışarda kaldığını gördük. Keşke ilçe kongrelerimizde de çarşaf liste yapılsa. Bunu söyleme sebebim biz biriz, beraberiz, kardeşiz... Siyasette ağalık olmaz. Siyasette mücadele olmalıdır. Ama ideoloji de olmalıdır. Maalesef bu kongrede yok.” dedi. 

CHP AYAKTA KALMAYA DEVAM EDECEK

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Bornova ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin geçtiğimiz seçimlerin ardından kendisine muhalif olanlara uyguladığı baskının arttığını kaydetti. Aslanoğlu, "Yıllardır var olan baskıcı rejim 28 Mayıs'tan sonra baskısını artırarak sürdürüyor. Belediyelerimiz üzerindeki baskı arttı. Partililerimize ve muhalefet eden herkese baskı ve zulüm arttı. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. AKP ve yalakaları topyekun savaşa başladı. Bizi her yerde tartıştırarak yıpratmaya çalışıyorlar ama sizlerin sayesinde CHP dimdik ayakta, ayakta kalmaya devam edecek" dedi.

Aslanoğlu şunları kaydetti:

"Seçim zamanı ortada gözükmeyen, suya sabuna dokunmayan 3 kişi bizim adımıza karar veremez. Orada burada kendince partinin geleceğini şekillendirmeye çalışanlar bizim adımıza karar veremez. CHP'de neyi, nerede söyleyeceğini çok iyi bilir üyelerimiz. Bizim her şeyi anlatacağımız yer danışma kurulları ve ilçe kongreleridir. Lütfen kürsüyü daha sık kullanın. Partimizin neler yapması gerektiğini, neleri değiştirmememiz gerektiğini  bu kürsülerde söyleyin. Sizin tüm önerilerinizi alıp Genel Merkeze ileteceğime söz veriyorum. Sizin tüm önerilerinizin kurultayda konuşulmasını sağlayacağıma söz veriyorum.

Bizim bu seçimde daha hakça bir düzen kurma imkanımız vardı ama maalesef yapamadık. AKP'nin, yandaşların yalanlarıyla, iftiralarıyla, bizi terörle suçlamalarıyla, Cumhurbaşkanının montaj videolarıyla mücadele demedik. Çok az kalmıştı. Muhakkak bizim de eksiklerimiz, daha iyi yapmamız gerekenler vardı. Özeleştiriye ihtiyacımız var. Ben 14 Mayıs seçimlerine 4 aylık il başkanı olarak girmiştim, bu seçimde istediğimiz sonucu almamamızda benim de payım var. Ben nerelerde hatam olduğunu söylemeliyim. Değişimden bahsedecek herkesin önce neleri eksik bıraktığını söylemesi lazım.

İYİ Partili Dervişoğlu'ndan 'Akşener' açıklaması İYİ Partili Dervişoğlu'ndan 'Akşener' açıklaması

30 İLÇEYİ DE ALACAĞIZ

Son dönemlerde AKP'den, MHP'den aç tavuk kendini darı ambarında görür misali, 'Yok 20 belediye alacağız, yok 25 belediye alacağız' diye söylemler geliyor. 2 ay önce yapılan seçimde, İzmir'de sandıkta onları ezdik. 3 vatandaştan 2'sinin oyunu aldık. Türkiye genelinde seçim sonucu istediğimiz gibi olmadı, o yüzden biraz keyifsiziz ama hızla yerel seçimlere odaklanmalıyız. Biz 30 ilçenin 30'unu da Büyükşehir'i de alacağız ve CHP bayrağını bir kez daha dalgalandıracağız. Bizler kazanacağız. Bugüne kadar getirdiğimiz miras bize nasıl kazanacağımız da gösteriyor.

İnşallah 16 Eylül'de il kongremizi yapacağız. 9 Eylül ile 16 Eylül arasını şenlik havasında kutlayacağız. Ev ev gezeceğiz. Her evden aldığımız talepleri yüksek sesle il delegelerimiz söyleyecek. Bize yakışan bir 100. yıl kutlamaları yapacağız. Kongremiz sadece il başkanı seçtiğimiz bir kongre değil, yerel yönetim sürecini hep birlikte, türküler söyleyerek başladığımız seçim çalışmasının ilk günü olacak. Bizler Atatürk'ten öğrendiklerimizle bir kez daha kazanacağız. Yolumuz, yolunuz açık olsun."dedi.

ÇAPIN: FARKLI YOLLARDAYMIŞIZ, GÖREMEMİŞİM

Aday konuşmalarında söz alan İlçe başkanı adaylarından Ertürk Çapın, konuşmasında Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’u hedef alarak “Bir süreçten geçtik. Hepimiz sonuna kadar inanmıştık. Ben de 15 Mayıs sabahı iktidar partisi Bornova ilçe başkanı olacağıma kesinlikle emindim. Maalesef olmadı. Örgütümüz çalıştı. Bornova’da binlerce kişiyle sandıklara sahip çıktık. Bir milletvekili seçiminde aldığımız oya bir de cumhurbaşkanlığı seçiminde genel başkanımızın aldığı oya bakın. Bu parti terbiyesini almış kimse ‘bir oy Kemal’e bir oy bilmem kime’ diyemez. Bu partinin üyesiyseniz bu partiye ihanet edemezsiniz. Bana sosyal medyadan saldıran insanlar var. Bunu ben söylüyorsam beni de atsınlar partiden. Kimsenin CHP’ye ihanet etme hakkı yok. Benim sosyal demokrat seçmenime ihanet edeceksin sonra da sosyal medyada karavana serbest! Ben bu partinin ilçe başkanı olarak elimden buna karşı bir şey yapmak zorundayım. Bir arkadaşımız kalktı il başkanımızla ilgili olmadık sözler yazdı. Neymiş o AKP’nin il başkanına söylemiş. Ben partimi hiç terk etmedim. Bir kere bile partime küsmedim. Eğer teveccüh gösterirseniz ve ben seçilirsem partime hizmet etmeye devam edeceğim. Adam ‘arkadaşım, kardeşim’ yazmış. Sonra da ‘Çapsız Çapın’ diyor. Ayıptır. Benim seninle bir problemim yok ki! Burada hiçbir arkadaşımız partililerimiz tartışmasın. Ben de tartıştırmam. Hiçbir ilçe başkanı belediye başkanlıyla çakışmak istemez. Ama bizim ideolojik olarak farklılıklarımız oluştu. Bir meclis toplantısında depremle ilgili ‘kimse devlete laf etmesin’ dediniz. Benim salonu terk etmem gerekirdi. Ama parti terbiyem gereği yapmadım. Bizim siyasete bakış açımız farklı. Farklı yollardaymışız ben bunu görememişim. Benim madalyam burada, ama sizin satacak madalyanız bile yok” dedi.

KOÇANLI:MEMNUNSANIZ DEVAM EDİN YADA GELİN

Adaylık konuşması için kürsüye çıkan Volkan Koçanalı, örgüte olan inancından dolayı ilçe başkanı adayı olduğunu belirterek, “Burada müthiş bir çekişme, kamplaşma var arkadaşlar… Maalesef yüzde 30’lara varan oyumuza rağmen bakış açımızı çok daralttık. Bu konuda size bir fırsat sunuyoruz. Bu bakış açınızı genişleteceğiz. Bornova’da birbirinizle uğraşmayı bırakıp AK Parti iktidarının zorbalıklarıyla uğraşacağız. Ülkeyi kurtaracağız. Partimize emek isteyen karşılıksız hangi görev varsa yaptım. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. Bunları inançla coşkuyla yapacağım. Yeter ki partimiz içeride boşa harcadığı enerjiyi dışarıya harcamayı başarsın. Bunun yolu bazılarımızın sevmediği yol, örgütü gençleştirmek. Örgütü artık gençleştirelim. Seçimden önce bana “Çok geç çıktın kardeşim” diyenler oldu. Ama hiçbir şey için geç değildir” dedi. Koçanalı, Bornova İlçe Başkanlığı yönetiminden memnunsanız devam edin, ama değilseniz gelin bize yoldaşlık yapın. Gelin CHP Bornova örgütünü hep birlikte ayağa kaldıralım. Aydınlık yarınlar için kendimi siz değerli örgütümün vicdanına bırakıyorum” sözlerini kaydetti.

Kazanan isim belli oldu

Bornova kongresinde kazanan isim Ertürk Çapın oldu. Çapın 235 oy alırken, Volkan Koçanalı ise 179 oyda kaldı.