İzmir Yıldızı ödülleri sahiplerini buldu İzmir Yıldızı ödülleri sahiplerini buldu

Bornova Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumu Mustafa İduğ başkanlığında gerçekleştirildi.

Bornova Belediyesi 2024 Yılı Performans Programı ve Bornova Belediyesi 2024-2026 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçe Taslağı AK Parti’nin ‘ret’ CHP ve İYİ Parti’nin ‘kabul’ oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi. Böylelikle Bornova’nın 2024’te gelir bütçesi 2 milyar, gider bütçesi ise 2 milyar 246 milyon oldu. Başkan İduğ, Bornova’nın borçsuz tek belediye olduğunu söyledi.

‘KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULUYORUZ’

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bornova’nın borçsuz tek belediye olduğunu söyleyerek, “Müdürlüklerimizin bütçelerinin hepsi kontrol altındadır. Kredi kullanmayan, kimseye borcu olmayan bir belediyeyiz. Yaptıklarımız da ortada. Pınarbaşı’ndaki belediye binası benim için öncelikli bir yatırım değildir. Bizim için öncelikli yatırım halkın en çok ihtiyacı olan spor alanları, asfalt ve dokunmamız gereken alan. Ama yapmayacağımız anlamına da gelmiyor. 2024’te yapacağız. 750 bin lira ilaç yetmez aktarım yaparız, o sorun değil. Bornova kendi yağında kavrulan bir belediye” dedi

İDUĞ’DAN MENEMEN GÖNDERMESİ

İduğ  "Personel gideninin bütçedeki payı bu yıl yüzde 85 değil, gelir- gider dengesi içerisinde payı bu yıl yüzde 70. İller Bankası’ndan gelen para ise yüzde 62 arttı.  Asgari ücret belli, ekonominin geldiği durum ortada. 2 milyarlık gelir bütçesi içerisinde 1 milyar 578 milyon lira çalışma arkadaşlarımıza ödenecek olan paradır. 85 milyon civarında mal hizmet alımları var. Yüzde 10 yatırım yapma fırsatımız var. 2024 yılı sağlıklı bir bütçeyle biz yatırım yapacak bütçeyi sağladık.  Bu Cem Bey’in de dediği gibi ayakları yere basan, seçim için hazırlanmamış bir bütçedir. 2024’e geçerken Bornova’nın borçsuz bir belediye olarak geçeceğini hatta kasasında para olacağını söyleyebilirim. Bu açıdan bakıldığında mali dengede bir sıkıntı yok. Faiz ödemiyoruz, 2024 yılı iyi bit bütçedir. Bornova Belediyesi kredi kullanmıyor, faiz ödemiyor.  Bu meclis söz veridklerini yerine getirecek. Personel giderleri artışı herkesin ana sorunu. Ben hiçbir yeri satmadım. Başka belediyeleri kıyaslamak istemem ama 4 milyarlık bütçe yapıp 2 milyarlık yer satarak bütçe yapan belediyeler var. Hatta 2022’de 36 milyonluk kamulaştırma yaptık. Eksiklerimiz olabilir tamamlayacak zaman ve bütçemiz var” ifadelerine yer verdi.

İDUĞ:BORNOVA OLARAK BUNU BAŞARDIK 
İduğ, "Bornova Belediyesi'nin şeffaf belediye olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İZBAŞ ile ilgili söylediğinizde benzinlik istasyonu ile ilgii 7 kurumsal şirketin genel müdürlüğü davet edildi. Çok şeffaf bir ihale yapıldı. Türkiye kendi bütçesini ilk 6 ayda bitiren bir ekonomi yaşıyor. Biz ayakları yere basan bütçe yapmakla ve yılsonunda gerçekleştirmekle övünen bir belediyeyiz. Bütçesini belirleyen kim varsa 6'ncı ayda eritiyor. Biz gerçekleşmesini sağlıyoruz. Yatırımlarımız da ortada. Bunları alıp götürmeyeceğiz. Kongre merkezinin yüzde 70'inin ödendiği için bana söz verildi. Dün akşam 4 çorbayı bin TL'ye içtik. 2 yıl önce 100 TL harcadığımız şeye bin TL harcıyoruz. Bütçeleri doğru yapmak ve gerçekleşmelerini sağlamak çok kolay değlidi. Biz Bornova olarak bunu başardık. Ben esnaflıktan gelen biriyim. Pandemi dönemi bize 2 yıl sokaktan uzak bıraktı. Ancak benim duyargaçlarım fazladır, çevremde gönüllü danışmanlık yapan çok dostum var. Onların bana getirdiği bilgiler var. Çok fazla veri aldığım yer var" dedi.

Görüşmelerin ardından oylamasına geçilen ilgili bütçe talepleri AK Parti'nin 'ret' CHP ve İYİ Parti'nin 'kabul' oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.