Bayraklı Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Meclisi Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal yönetti.

Mecliste ihtisas komisyonundan oy çokluğu ile gelen 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı görüşüldü.

ÖN GÖRÜLEN GELİRİN YÜZDE 92’Sİ GERÇEKLEŞTİ
Belediyenin bütçesi oluşturulurken 898 milyon 735 TL öngörülürken yıl içerisinde bütçe dışı ek gelirler ile birlikte toplam gelir 978 milyon 370 bin TL oldu. Bu gelirlerin 935 milyonu tahakkuk edildi ve gelir bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 92 oldu.

TOPLAM GİDER 1 MİLYAR 7 MİLYON TL OLDU
2023 yılı bütçesi oluşturulurken 898 milyon 735 bin TL ödenek tahsisi yapıldığı ancak enflasyon artışı ve ekonomik dengesizlikler ile birlikte yıl içerisinde ek 108 milyon 635 bin TL’lik ek bütçe yapıldı. Ek bütçe ile birlikte gider bütçesinin toplam 1 milyar 7 milyon 335 bin TL olduğu açıklandı. Bütçenin en büyük gider kaleminin ise 600 milyon 478 bin TL personel gideri olduğu belirtildi.

‘İZMİR’İN KALBİ BAYRAKLI DEMİŞTİ AMA MAALESEF KALP SPAZMI GEÇİRDİ’
Belediyenin borçlarına rağmen hizmet yapmadığını ifade eden Demir, “Kamuya borçlar bugün hala ödenmiyor, çok ciddi borcu var belediyenin. Piyasaya borcumuz yok diyoruz. Son 5 yıldaki EKAP kayıtlarına bakmayı davet ediyorum, iş ve icraat yok ki. Ortada bir proje yok. Yaklaşık 1 milyar TL borç var ama hizmet sıfır. İzmir’in kalbi Bayraklı denmişti ama maalesef kalp spazmı geçiren bir Bayraklı var” dedi.

CHP'NİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ 

Bayraklı Belediyesi 2023 Mali Kesin Hesabı, Cumhur İttifakı’nın ‘ret’ oylarına karşılık CHP’nin ‘evet’ oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi.

Başkan Denizli: “Gençlerimizin tarih bilincini geliştirmeyi hedefliyoruz” Başkan Denizli: “Gençlerimizin tarih bilincini geliştirmeyi hedefliyoruz”

DEPREMZEDELER ADINA TEESSÜF

Peşkeş iddialarına yanıt veren CHP'li Meclis Üyesi Haydar Özkan, "Peşkeş konusunu siyasi nezaketsizlik olarak adlandırmışlardı. Depremle ilgili konuşurken benim elimde devletin verdiği esaslar var. İzmir'de arızalı bölümler var. 2020 tarihinde yıkılan konutların yapımıyla ilgili 300 bin liraya ihtiyacımız  vardı. Geldiğimiz noktada biz 2 bin 500 civarında bağımsız bölüm gerçekleştrebiliyoruz. Krediyi bankalarımız vermiyor. Bunun sorumlusu depremzedeler ya da biz değiliz. Deprem vergileri yerinde kullanılsaydı biz evlerimizde otururduk. Depremzedeler için teessüf bildiriyorum. Yukarıda yapılan konutlar ve iş yerleri bitti ancak dağıtılmıyor. Kime verilecek bilmiyoruz. 140 tane hak sahibi olan iş yeri depremzedelerimize yer gösterilmedi. AFAD herhangi bir açıklama da yapmadı. Vekillerimizden de bilgi alamadık. Biz vekillerimziden ve TOKİ'den bilgi alamadığımız için dile gegtirdik yankı bulmuş buna da sevindik. Reverz alanındaki sağlık ocağı 2 yıldır açılmıyor. Cami'de hoca yok. Oyak'la ilgili takas söz konusu olmuştu. Şunu sormak istiyorum, akaryakıt alanı olarak belirlenmiş alan bizim bilgimiz dışında satılmış. Bu inşaat hala yapılmakta. Bununla ilgili suç biz miyiz? Araştırılıp cevap verilmesini istiyorum" ifadelerine yer verdi. 

"MİLLİYETÇİLİĞE DE IRKÇILIĞA DA KARŞIYIM" 

Mecliste yükselen tansiyonun ardından söze giren Başkan Önal, "Grup başkan vekilinizle konuşursunuz süreyi ayarlarsınız. Meclisi ben yönetiyorum. Genel siaysete girdiğimizde herkes girer. Emre Bey şahsınızla ilgili bir durum yok. Deprem vergilerinden başlayarak durumlarla ilgili kısa bilgilendirme yapacağım. Biz milliyetçiliğe, ırkçılığa da karşıyız. Kişinin nerede doğduğunun kıymeti yok. TC vatandaşlarının her biri gözümüzde ay nı değerde. Sen burada doğdun diye üstün mü oldun? Siz konuşurken herkes sizi dinliyor. Burada birbirinizi sevmek zorunda değilsiniz ancak saygı göstermek zorundasınız. Grubunuza yaklaşım veya saldırı olduğunda Grup başkan vekili cevap verir. Ben senin grup başkan vekilini tanırım. Sana bir saldırı yok. Muhammet bey geçen mecliste erken bittiği için cevap vermedim" dedi. 

"KENT MEYDANI TARTIŞMASI" 

Öncelikli olarak yolların, yeşil alanları ve kaldırımların düzeltileceğini vurgulayan Önal, "Ondan sonra vaat ettiğim projeler yapılacak. Kent meydanı projemi kurulun onaylaması gerekiyor. Kültür Bakanlığına bağlı olduğu için biz istediğimiz projeyi oradan geçiremiyoruz. Kazma vurulmadı en son projenin ayaklarının bastığı yerle ilgili kurul elle kazı yapılmasını istiyor. Bu projeler görüş aşamasında. Yapılan son kazılardan sonra yeniden değerlendirilecek. İki ayrı bölge var. Sapla samanı birbirine karıştırmamalıyız. Meydan olacak yerle ilgili kazı sonuçları geldi tescil yapılacak. Hem kurul hem de imar çalışmalarına dahil olacağım. İşleyen süreçte öncelikşi hizmetlerimizden biri kent meydanı... Mayıs ayı kuruluna girersek ve onaylanırsa hemen işe girişeceğiz. 2 yıl da sürebilir ancak bu bize bağlı değil. Bunun üzerinden siyaset yapılmaz. Defalarca kuruldan giderek geri geldi. Kurul işini sağlıklı yapıyor" dedi. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜMLERLE BAYRAKLI'YI İZMİR'İN KALBİ YAPACAĞIZ" 

 Logo ve kentsel dönüşüm eleştirilerine yanıt veren İrfan Önal, "Bizim resmi logomuz hep buydu. Ben de İzmir'in kalbi olduğunda hemfikirim. Bayraklı yapacağımız kentsel dönüşümlerle İzmir'in kalbi yapacağız. Geçmiş dönemlerde yararlı olabilir ancak kendi imkanlarımızın ötesinde çok daha iyisini yapan firmalar var. Büyükşehir'in Ege Şehir Planlamada yapılabiliyor. Bu laboratuarı açsak kaç bina yapacağız? Bütün İzmir'in planları var. Adalet mahallesi mahkeme kararıyla iptal edildi. Yeni bir planlama sürecine gireceğiz. Her yerin planı var ancak uygulanamıyor. Bu planlar 80 yılından itibaren yapılırken yıllar içerisinde imar affıyla vatandaş 2 katlı yerini 5 kata çıkardığı için gidip 3 kat verdiğinde vatandaş istemez. Yıllar içerisinde vatandaş imkan bulamadığında kaçak kat çıkıyor ve bu kaçak katlar da imar affıyla meşrulaşıyor. Vatandaşa imar artışı verseniz bile vatandaşın yaptığı kaçağın üzerine çıkmıyor. Dönüşümün olabilmesi için vatandaşın rızasını alacağız. Vaatandaşa rağmen iş yapmayacağız. Keyfi davranamayız. Yüzde 5 Adalet mahallesinde inşaat artışı verdik ancak mahkeme iptal etti. Yüzde 5 artışı bile vatandaş kabul etmezken mahkeme kabul etmiyor" diye konuştu. 

"ENDİŞEMİZ YOK MALİ DÜZENİ SAĞLAYACAĞIZ"

Borçlara ilişkin açıklama yapan Önal, "Borç batağındayız demedik. Borcumuzu kabul ediyoruz ancak ednişemiz yok. Mali düzeni sağlayacağız ve hizmet edeceğiz. İtibarla iglili bir endişemiz yok" ifadelerine yer verdi.