Bayraklı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı İrfan Önal idaresinde gerçekleştirildi. 

Mecliste birimlerden gelen önergeler görüşüldü. Sosyal Yardım Komisyonu’nda görev almak isteyen 4 asil ve 4 yedek üyeler seçildi. Üye seçimleri sırasında CHP Grubu talep ettiği isimleri meclise sundu.

PROJELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

AK Partili Meclis Üyesi Soner Akbulut, "Bir seçim geçirdik. Sizin dikkatimi çeken bir kaç vaadiniz vardı. Denize ulaşımı olmayan bir ilçede sahil yolu alt yapı projesi, depreme dayanıklı inşaatlarının bir an önce olmasını da vaat etmiştiniz. Bu inşaatları da belediyenin yapacağını vaat ettiniz. Bu vaatlerin 1 ay sonra olmayacağının farkındayız. 1 Nisan'an sonra dediniz. Bu projeler ne zaman başlayacak? Bu bütçe ile zor duruyor. Mansur Yavaş size destek mesajı vermişti. Desteğini bekliyoruz " dedi. 

BAŞKAN ÖNAL: BUNLARIN HEPSİ BİR SÜREÇ

Akbulut’un sözlerine üzerine Önal, “Bu hizmetleri vermeyi taahhüt ediyoruz. Bir yerde söylemedim her yerde 7-8 kere tekrarladım. Bütün hizmetleri yapacağız ve adımlar atıyoruz. Bunları birinci ayda bitireceğim demedim, bu bir süreç. Kentsel dönüşümün başlaması için sorun planlama değil, imkanın olmaması. Belediye olarak planlamada bir hak getirerek uygun kredi için mücadele edeceğiz. Kendi şirketlerimiz müşavirlik hizmeti veriyor. Planlama, uygulama ve müşavirlik vereceğimiz bir süreci üstleneceğiz” diyerek cevap verdi.

ŞAHİN: KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ NE YAPACAKSINIZ?

Önal’ın ardından söz alan AK Partili meclis Üyesi Muhammet Şahin, “Deprem Etüt Merkezi’ni önceki belediye başkanı Serdar Sandal kapatmıştı. Biz buranın kapatılmaması gerektiğini, bununla ilgili vatandaşların taleplerini olduğunu ifade ettik. Buranın yeniden açılmasıyla ilgi bir durum söz konusunda mu? Bununla ilgili bir çalışmanız var mı? Ayrıca şu anda mevcut kentsel dönüşümün temelinde olan imar planları… Sizin de daha önce Büyükşehir’de yapılan imar planlarının sürdürülebilir olmadığını ifade etmiştiniz. Şu anda mevcut imar planlarının değişmesi söz konusu mu? Uygulanabilirliğiyle le ilgili bir değişim söz konusu olacak mı? Çünkü Bayraklı’nın şu anda en temel sorunu kentsel dönüşüm. Yerel seçimlerde de belediye başak adaylarımız kentsel dönüşüm eksenin bir siyasi profil çizdiler. Dolayısıyla siz bununla ilgi ne yapacaksınız” ifadelerini kullandı.

KİME PEŞKEŞ ÇEKİLDİ?

CHP'li Meclis Üyesi Haydar Özkan, "Genç arkadaşım güzel konulara değindi. Biz depremzedeleri unutmadık. AK Parti Belediye Başkan Adayımız Kırkpınar, 'Bayraklı afet bölgesi ilan edilsin diye elimden geleni yapacağım' demişti. AK Partili arkadaşımızın buna ön ayak olması beni mutlu etti. Biz bu konuda kendisinden destek bekliyoruz. Devletimiz bir rezerv alan ilan etti. Güzel konutlar yapıldı. Bunların bin 200 kadarı ağır hasarlıalra dağıtıldı. 156 tanesi KYK olsun diye bakanlığa geçti. Şu asasn orada öğrenciler bbarınıyor. Biz isterdik ki oraası depremzelerin olsun. Bu konutlar hala bitirilemedi. Geriye kalanların orta hasarlılara devri olsun diye yaptığımız görüşmeler vardı. Hamza Dağ, Mahmut Atila bey vardı. Bu konuda destek olunmasını istiyorum. Depremzeedeler dışarıda kirada oturuyor. Desteklerini esirgememelerini rica ediyorum. Rezerv alanda TOKİ tarafından 4+1 konutlar var. Bu konutlar kimlere yapıldı? Kimlere verilecek ya da kimlere satılacak? Burada güvenlikle ilgili büyük bir zafiyet var. 6. etap bölümünde insanlara kura usulüm yerler teslim edildi ancak hala asansörler çalışmıyor. Hasta ve engelliler olduğu unuluyor. Gürhan Bey'in tavırlarının ortadan kaldırılması için destek istiyoruz. 8 bin 500 konuta göre ayarlanmış arazi OYAK gibi kurumlara peşkeş çekiliyor. Oradaki boş arazinin yararlı hale getirilsin diye depremzedelere tahsis edilmesi gerekiyor. Kooperatif sistemi vasıtasıyla desteklere ihtiyacımız var" diye konuştu. 

‘REZERV ALANDAKİ 4 ARTI 1 KONUTLAR KİME YAPILDI?’

Rezerv alanda yer alan 4 artı 1 konutlar üzerine konuşan Özkan, “Depremden sonra rezerv alan ilan edildi. 3 bin 650 konut inşa edildi. Bin 200 kadarı ağır hasarlılara dağıtıldı. 150 adedi KYK Yurdu oldu ve 3 bin 500 civarında öğrenci var. Biz isterdik ki bu binalar depremzedelere verilsin. Binaların 454 tanesi dördüncü etapta bulunmakta. Bu binalar neden bitirilemedi? Orta hasarlılara satış önceliği olsun diye talepte bulunmuştuk. Bunlarla ilgili bize destek olunmasını, sadece konuşularak geçilmemesini diliyorum. Rezerv alanda 4 artı 1 konut varlar. Toplam 36 adet konut var, bu konutlar kimlere yapıldı?” sorularını sordu.

AK PARTİLİ DEMİR: BU NASIL BİR SORU?

AK Partili Demir ise Özkan’ın sözünü keserek “Kime yapıldığını kendisi hepimizden daha iyi biliyor, milletvekilleri ile görüşmüş. Bu nasıl bir soru? Konuşma hududu getirilsin, Bayraklı dışında konu konuşulmasın” çıkışında bulundu.

CHP’Lİ ÖZKAN: BAYRAKLI İLE İLGİLİ KONUŞTUĞUMU DÜŞÜNÜYORDUM

Ege’nin Türküsü Konak’ta yankılandı Ege’nin Türküsü Konak’ta yankılandı

Demir’in çıkışına karşılık veren Özkan, rezerv alan ile ilgili aktarımlar yapmaya devam ederek, “Soruyu yazılı olarak mı vereyim? Ben Bayraklı ile ilgili konuştuğumu zannediyorum. Rezerv alanda yapılan vericiler var, bu vericiler kaldırılacak dediler hala ucube olarak duruyor orada. Rezerv alanda güvenlikle ilgili bir zafiyet olduğunu biliyoruz. Güvenlik konusu biraz yetersiz kaldı, önemli bir konu. Altıncı etap diye bir bölüm var, hala asansörler çalışmıyor. Engelliler ve hastası olanlar unutuluyor. Müteahhitlerin başıboş davranışları ve külhanbeyi tavırları hoş değil. Dördüncü etaptaki alanda sokak lambaları yanmıyor. Öğrenciler korku içinde” dedi.

ÖZKAN: DEPREMZEDELERE TAHSİSİ YAPILSIN

Konuşmasına devam eden Özkan ise son olarak şunları söyledi; “Geri kalan bölgenin yararlı hale getirilsin ve başkasına verilmesin diye depremzedelere tahsisi yapılsın. Depremzedeler de arsa ücreti ödemeden burada ister emlak konut ister halk konut ister kooperatif vasıtasıyla evlerini yapsınlar.”

DEMİR: TELKİN BABINDA KONUŞUYORSUNUZ

Özkan’a yanıt vermek için yeniden söz alan Demir, “3 bin 700 kız çocuğumuzun hiçbirini dışarıda bırakmadık. KYK yurdunda bu evlatlarımız hizmet alıyor. Biz bununla gurur duyuyoruz. İnanıyorum ki beyefendi de 3 bin 700 kız çocuğuna hizmet veren KYK yurdunu yapanlara teşekkür etmek istemiştir. Ama ‘konutlar kime yapıldı, kime peşkeş çekildi’ denilirse bunların bir cevabı olur. İZDEDA’yı kurdun ve buraya geldin Burada ben Serdar Sandal’a kaç para bütçe harcadığını sorduğumda dalga geçercesine ‘Sıfır kuruş harcadım’ dediğinde buna cevap vermenizi beklerdim. ‘Desteklerini rica ediyoruz’ dedi. Konuşmalarının tümü telkin babındaydı. Siz kendiniz söylediniz. Tek telefonla ulaşabiliyorsunuz. Puan toplamak bu. Ben depremzedelerin hakkını savunduk diyebilmek için burada telkin konuşması yapmayalım” ifadelerini kullandı.