Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan ilk oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. 

Oturuma gündem dışı bölümde yaşanan ‘kooperatif modeli’ tartışması damga vururken, AK Parti cephesinden gelen ‘protokol’ iddialarına yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanın Soyer, “Ne Körfez’den ne buradan kötü koku gelmiyor kardeşim! Körfez’deki kokuyu da bitirdik, İzmir Büyükşehir Belediyesi de tertemiz, kokmuyor. Kötü koku arıyorsanız başka yerlere bakacaksınız. Burada yok!” diye konuştu. 

HIZAL’DAN ‘PROTOKOL’ İDDİASI 
Gündem dışı bölümde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, kentsel dönüşümde kooperatif modeliyle ilgili bir iddiayı gündeme getirdi. Söze, “Vermiş olduğumuz yetkiden sonra bir kara delik misali büyüdü. Burnuzumuza bir takım kokular geliyor dediğimizde kooperatif modelini övdünüz. Kooperatifçilikle buradaki kooperatif modeli aynı değil. ‘Aradan müteahhitleri çıkardık, kooperatif üyelerine rant sağlıyoruz’ gibi ifadeler kullandınız” diyerek başlayan AK Partili Hızal, imzalandığı gün bedeli 261 milyon olan bir taşeron protokolü gündeme getirirken, Ege Taahhüt Tedarik adıyla kurulan şirketin bu protokolden 7 gün sonra irma City Construction Yapı Sanayi Limited Şirketi ismini aldığını, kurucusunun ortağının ve yetki devri yapılan kişilerin CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile yakın ilişkisi olduğunu vurguladı. Hızal, “Bunların hepsi tesadüf diyebilirsiniz bu şirketin Ticaret Sicil’deki adresi ile Şenol Aslanoğlu’nun Ticaret Odası’nda beyan ettiği adres aynı. İşte size çok büyük bir tesadüf, o günün değeriyle 261 milyon. Hani kooperatif üyeleri buradan kar edecekti, hani işler tıkır tıkır ilerliyordu. Bu İzmir’e çok büyük bir haksızlık değil mi? İZBETON ‘Bundan haberim yok’ diyemeyecek çünkü yazısı var. ‘Bu şirketin finansal yapısının kötü olduğunu bilmiyordum’ diyemez. Bu şirket 2022 yılında kurulduğunda zarar beyan eden bu işten sonra da inanılmaz gelir elde eden bir şirket. Evet bu para üyelerin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değil. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itibarı ayaklar altına alınıyor” diye konuştu.  

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de sözleşmelerdeki fiyatlandırmalarla ilgili eleştirilerde bulunurken, “Bu işi İZBETON yüklenmeliydi” mesajını verdi. 

BOZTEPE: SİZE EKSİK BİLGİ AKTARILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM 
Hızal’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, alanda büyük bir rant olduğunu dile getirirken, “Ben sizin kooperatifçilik anlayışınıza çok eleştiriler yapmışımdır. Ben de yıllarca kooperatifçilik ile uğraşan kardeşinizim. Özgür başkan isim değiştiren şirketi konuşurken taşeron dedi ancak esas sözleşmede yüklenici. Burada üye olanların bir konutu kendine diğerini hak sahiplerine vermesi lazım. Ancak fiyatlara bakınca burada öyle bir şey yok. Burada size eksik bilgi aktarıldığına inanıyorum. Sorun kooperatif ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki çekişmeden oluyor diye düşünüyorum. 261 milyon TL'lik bir bütçe çıkmış. Bunu nasıl buldularsa sonuçlanıyor. Yani neye göre bu rakamı buldular bilmiyoruz. Burada yüklenici İZBETON olmalı ve sözleşmeleri o yapmalıydı. Burada çok büyük karlar var. Bence sözleşmeler bir an önce fesh edilmeli. İZBETON'da bu işi yapacak kapasite var. İzmir'de dünyanın birçok yerinde iş yapmış mühendis arkadaşlar var. 10 bin konut yapılabilir” dedi.

BU KADAR İNSAN SALAK MI ? 

CHP Bayraklı Meclis Üyesi İrfan Önal; “Biz bu işi hiç gizlemedik. Resmi gazetede zaten ilan edilmiş. Siz zaten Cumhuriyet Halk Partili bir ismin bu işi almasını istemediniz. Gizli saklı bir işimiz hiç olmadı. Defalarca ihale edilmiş bir projedir. Siz çok zekiyseniz bütün bu insanlar salak mı 2.5milyona daire satıyor. Şu an en kötü yer 5 milyondan başlıyor. Bu müteahhitler salak mı ? “ dedi. 

AYDIN: SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN İNSANLARIN EVLERİYLE OYNAMAYIN! 
AK Parti cephesinden gelen çıkışlara yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Bir meseleyi farklı şekillerde anlatmak tabi ki mümkündür, bunu bir gizem varmış gibi anlatırsınız da farklı bir algı oluşur. Benim oğlumun çok sevdiği Gizem Avcıları diye bir çizgi roman var, oradaki gibi bir gizem yaratmaya sonra da bu gizemi çözmeye çalışıyor arkadaşlar. Olgular algılarla sınandıklarında gerçekler ortaya çıkar. Ortada bir kamu kurumu var, İzmir Büyükşehir Belediyesi... Bir de özel hukuk tüzel kişisi İZBETON var, bir de tamamen Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi bir kooperatif var. Dolayısıyla bir karma sözleşmeden söz ettiğimiz için kavramlarla oynamak mümkün. İZBETON sermayesi kamuya ait bir özel hukuk tüzel kişisidir. Bakanlık soruşturma açtı diyorlar. Biz buna alışığız. CHP’li belediyeler 7 gün 24 saat soruşturma altındalar. Bundan şikayetçi de değiliz sadece adalet istiyoruz. 3 farklı hukuki statüye tabi kurumun aralarında yaptıkları iş ve işlemleri Çevre Şehircilik İl Müdürüyle yapmayalım dedik. O bunu yapamaz. Burada tartıştığımız şey neymiş. Bir şirket isim değiştirmiş sonra paylarını devretmiş. Yine algılar olgular meselesiyle ilgili bir sorunla karşı karşıyayız. ‘CHP İzmir İl Başkanı şöyle yaptı’ diyorlar. Ama Sayın Aslanoğlu bu işlemleri yaparken CHP İl Başkanı değildi, biliyorlar ama ısrarla bu vurguyu yapıyorlar ki Sayın Başkan bu göreve atandıktan sonra bu kooperatiflerle ilgili hukuki ve fiili tüm ilişkisini kesti. Bunu da biliyorlar. Karma nitelikteki bir sözleşmenin tartışmasını hukuki zeminde değil siyasi zeminde yapmak istiyorlar. Sayın Boztepe ‘eskalasyon’ diyor. Niye var? Yüksek enflasyon. Peki sebebi kim? Herhalde İZBETON değil. ‘Çok büyük fiyat farkı var, çok büyük karlar var’ diyorlar. Ne kadar? Bilmiyoruz. 261 milyonluk bir maliyet hesabından bahsediyorlar, hepsi mi kar? Tartıştığımız konunun ne olduğunu bilelim. Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm performasını yetersiz bulan arkadaşlar bu performansın arttığını ve somut olarak üretimin sürdüğünü görünce her türlü engelleme yöntemini kullanıyorlar. Sırf İzmir Büyükşehir Belediyesi seçimini kazanmak için insanların evleriyle, konutlarıyla oynamayın! İnsanları cezalandırmayın, buna hakkınız yok. Sözün özü şu anlaşılıyor ki arkadaşların söyledikleri şey bu şirketin hissesini devretmesiymiş, eskalasyonla ilgili fiyat farkı yüksekmiş. Bu tartışamayı kooperatif üyeleri kooperatif yönetimiyle yaparlar. 
 

“Koku arıyorsanız başka yere bakacaksanız”

İzmir Körfezi’ndeki koku iddialarına da yanıt veren Başkan Soyer, “Bizim yaptığımız şey gizlilikle bir şeylerin üstünü örtmek değil. Olabildiğince şeffaf; hatta herhangi bir iş kolunda karşılaşılmayacak kadar şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Çok açık ve net bir şekilde söylemek istiyorum; ne Körfez’den ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kötü koku geliyor. Körfez’deki kokuyu da bitirdik.  Tertemiz İzmir Büyükşehir Belediyesi. Koku arıyorsanız başka yere bakacaksanız. İzmir Körfezi de İzmir Büyükşehir Belediyesi de tertemiz imbat kokuyor. Kentsel dönüşüm konusunda tüm İzmirlilerin içi rahat olsun. Çünkü bu modelin teminatı yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Bizim tespit ettiğimiz hata nedeniyle kırımını yaptıran, kendi yaptığımız işi kuşku duyduğumuz için yıktıran biziz. Kimsenin kuşkusu olmasın İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlinin hakkını koruma konusunda kale gibi ayaktadır” dedi.

“İzmir halkı neyi affetmeyeceğini çok iyi biliyor”

Başkan Soyer tüm engellemelere rağmen Büyükşehir’in dimdik ayakta olduğunu belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: “İzmir halkı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iş yapamaz hale gelmesi için didinenleri, gücünü kısıtlamaya çalışanları, iş yaptırmamak için her türlü ayak oyunu yapanları asla affetmeyecek. Meclis üyesi arkadaşlar İzmirlilere hala verilmeyen çöp döküm sahası için belki konuşmak isterler. Belki satılmak istenen Alsancak Limanı, verilmeyen mezarlık alanı hakkında konuşmak isterler. Konuşacağımız çok şey var aslında. Sizlerden bir sonraki oturumda bu konularla ilgili söz almanızı bekliyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm engellemelere rağmen kale gibi ayakta durmaya, hizmet üretmeye devam ediyor. Göreceksiniz İzmir halkı neyi affedip neyi affetmeyeceğini çok iyi ayırt edecek.”

Basmane’de temizlik ve bakım seferberliği Basmane’de temizlik ve bakım seferberliği