İzmir Büyükşehir Belediyesi kentte yaşayan Roman yurttaşların hayat kalitesini arttırmak için örnek bir projeye imza attı. İzmir Çiçekçiler Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Güzel İzmir Çiçekçiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Doğa İncisi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında Romanların çiçek, kestane ve mısır satışı yapabilmeleri için stantlar yapıldı.

ESHOT Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan stantlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı törenle sahiplerine dağıtıldı.

“Asla eğilmedim bundan sonra kimse eğemez”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in törendeki konuşması sırasında sık sık slogan atıldı. Yurttaşların

“Dik dur eğilme İzmir halkı seninle” sloganı üzerine Soyer, “Asla eğilmem. Hiç bir zaman eğilmedim. Bundan sonra kimse eğemez” karşılığını verdi.

Konuğumuz Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan adayı Esat Tanık Konuğumuz Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan adayı Esat Tanık

Daha sonra konuşmasını sürdüren Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bu şehir, bu memleket sizinle güzel. Biz birlikte güzeliz. Artık asla korkmayın. Bundan sonra hiç kimse evinizi başınıza yıkamayacak. Hiç kimse sizi sokakta bırakamayacak. Kimse sizin iş, aş ve eğitim hakkınızı elinizden alamayacak. Hiç kimse Romanların muazzam kültürünü hakir göremeyecek. Buna asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Bugün açtığımız seyyar kestane ve çiçek satış noktalarımız, bu kararlılığımızın ete kemiğe bürünmüş halidir. Sizlerin emeğine, alın terine her zaman sahip çıkacağımızın teminatıdır. Sizlerin huzurunda bir kez daha söz veriyorum. İzmir'in 8 bin 500 yıllık uyum meydanını hiç durmadan büyüteceğiz. Ayrımcılık karşısında asla taviz vermeyeceğiz. İyi ki varsınız, iyi ki bu şehre can katıyorsunuz. Daima çok renk. Daima çok ses. Daima çok nefes, daima İzmir…”