İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) arasında gerçekleşen, İzBB’de çalışan 6 bin memuru ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde Sosyal Denge Tazminatı maddesinde uzlaşma sağlanamaması üzerine senika masadan kalkarken, sendika üyesi memurlar ise 2 gündür eylem yapıyor.

Memurların gerçekleştirdiği eylemler sırasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, eyleme konu Sosyal Denge Tazminatı CHP'li ve AK Partili siyasetçiler arasında da polemiklere neden oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Hak arayışlarında CHP olarak toplumun tüm kesimlerinin yanında olmaya ve çözüm odaklı bakmaya özen gösteriyoruz. Ancak özellikle Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) sorunu bizim belediyelerimizin değil, genel iktidarın çözmesi gereken bir sorun. Bu konuda eylem yapan memurlarımız elbette çalıştıkları kurum olan belediyelerimize yönelik eylemler yapıyorlar ama bu sorunun kaynağı belediyelerimiz değil, AKP iktidarıdır. Dolayısıyla çözüm üretecek olan iktidardır.” ifadelerini kullanmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu: “Cemil Başkanın İzmir’in sorunlarını çözeceğine inanıyorum” Kemal Kılıçdaroğlu: “Cemil Başkanın İzmir’in sorunlarını çözeceğine inanıyorum”

CHP İl Başkanı Aslanoğlu'nun topu iktidara atması üzerine AK Parti İl Başkanı Bilal Saygılı sosyal medya hesabı X'ten açıklamalarda bulundu.

SAYGILI:"İZMİR SORUN DEĞİL HUZUR İSTİYOR"

AK Parti İl Başkanı Saygılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

"CHP’li belediyelerde işçilere reva görülen zulüm, kıyım ve haksızlıklardan sonra sıra memurlara geldi.

Geçmiş dönem toplu iş sözleşmelerinde SDS olarak tabir edilen ek ödemeleri, belirlenen tavan rakamın üzerinde ödeyen Büyükşehir Belediyesi bugün yan çiziyor.

Düne kadar yasal mevzuatı hiçe sayarak ilgili sendikayla masada anlaşıp SDS ödemelerini yapan Büyükşehir Belediyesi ne oldu da bugün bu kararından çark etti?

Kendi memuruna ödeme yapamayan, geçen sene ilgili mevzuatı aşarak verdiği ödemeleri bu sene vermemek için AK Parti’yi hedef alan siyasi manevra beyhudedir. Politik etikle bağdaşmamaktadır.

Geçen dönem Büyükşehir ve CHP’li ilçe belediyelerinde SDS’leri belirlenen tavan üzerinde öderken AK Parti’nin adını anmayıp toplu sözleşmeleri imzaladınız.

Bugün ne oldu da AK Parti’yi dilinize doladınız? Geçtiğimiz yıl ve yıllarda hangi dayanak ve finansal planla ödemeler yapıldıysa bu sene de memurumuzu mağdur etmeden bu sorunu bir an evvel çözün.

İzmir sorun değil çözüm, gerilim değil huzur istiyor."