Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir'in 30 ilçesinde belediye başkan adaylarını açıklarken, Bayraklı'da değişim kararı aldı.

CHP Bayraklı'da İrfan Önal'ın belediye başkan adayı gösterirken, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal kararın ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Bayraklı Belediye Başkanı Sandal aday belirleme süreci ile ilgili olarak parti üst yönetimi ve Genel Başkan Özgür Özel’i topa tutarken kurultayda Kılıçdaroğlu’na oy vermesi nedeniyle üstünün çizildiğini ileri sürdü.

Bayraklı Belediye Başkan Sandal ayrıca CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu’nu eleştirdi ve "İzmir’in iradesine sahip çıkamadı" dedi.


MAKAM ARACIMIZ SATILMIŞTI

5 yıldır Bayraklıya hizmet ediyoruz. Bu sürede kimseyi ötekileştirmeden ilçemizde yaşayan yurttaşlarımıza hizmeti asli görevimiz saydık. Vicdanen bu konuda rahatım. Geldiğimizde 'Bu kentte biri yatağa aç giriyorsa o koltuklar bize haram olsun' demiştik. Ben belediyeye geldiğimde makam aracımız satılmıştı, pandemi, deprem, ekonomik kriz ve borç stokumuzla elimizden geleni yaptık. Temel kıstasımız tasarruf, beytül mala el uzatmamak, kamu kaynaklarını vatandaşa doğru aktarmamaktı. Bu konularda örnek olacak çalışmalar yaptık.

KENT KİMLİĞİ OLUŞMAMIŞTI

Bayraklı'da kent kimliği oluşmamıştı. Yurttaşlarımızın kendini Karşıyakalı, Bornovalı görmesi bizi incitti. Bu kent İzmir'in kurulduğu kent, bu kent milli mücadelenin merkezlerinden biri. Yeni kent merkezi. İzmir'in yıldız, kalbi olacak bu kentte yaşayanların aidiyetlerini başka yerde görmesi bizi incitti. İzmir'in kalbini bu vizyonla ortaya koydu. Arkadaşlarınız bizi sığ işlerle eleştirdiler, çarpıttılar. Bu konuda vicdanımız rahat.

ALTYAPI SORUNLARI ÇOK BÜYÜKTÜ

Kentin altyapı sorunları büyüktü. Asfalt serim işlerini İzBB Başkanımız Tunç Soyer'in destekleriyle atlattık. Kentsel dönüşüm meselesinde çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Biz iş yaparken korkuyla hareket etmedik. Biz Büyükşehir'in çözemediği işe de girdik kentsel dönüşümde.

KORKU VE KAYGIYLA HAREKET ETMEDİK

Sözlerine belirlenen adaylara başarılar dileyerek başlayan Sandal, “Yaklaşık 5 yıldır bayraklıya hizmet ediyoruz. Bu hizmet süremizde kafamızdaki şey kimseyi ayrıştırmamak oldu. Bu konuda vicdanen rahatım hiçbir yurttaşımız ayrımcılığa maruz kalmadan hizmetten eşit bir şekilde yararlandı. Ben belediyeye geldiğimde makam aracımız satılmıştı… Depremi pandemiyi ekonomik krizi ve içinde olduğumuz borç stoğunu düşündüğümüzde geceyi gündüze katarak elim izden geleni yaptık. Temel kıstasımız etmek beytü’l-mala el uzatmamak ve kamu kaynaklarını doğru aktarmaktı. Kent kimliğinin oluşmaması büyük bir sorundu, yurttaşlarımızın kendisi Bornovalı, Karşıyakalı görmesi bizi incitiyordu. İzmir’in kalbi olacak kentte yaşayanların kendilerini bu kentli görmemeleri bizi incitiyordu. Asfalt serim işlemlerinin birçoğunu Tunç Soyer başkanımızın desteği ile atlattık. Diğer bir konu kentsel dönüşümdü, Bayraklı Belediyesi’nin bürokratlarına deprem ve pandemiye rağmen gösterdikleri çabaya teşekkür ediyorum. Biz bir işi yaparken asla korkularımızla, kaygılarımızla hareket etmedik” dedi.

 ÖZGÜR ÖZEL’E ‘KAYIŞ DIŞI SİYASET’ ÇIKIŞI!

Sandal yerel seçimler için Bayraklı’da aday gösterilmemesi ve kurultay sürecinde verilen sözlere yönelik konuştuğu bölümde, “Kurultayımız oldu. Kurultayda geçmiş dönem genel başkanımız ile Özgür Özel yarıştı. Kurultaydaki koşulları bir kenara bırakarak süreç sonunda Özgür Özel yeni genel başkanımız oldu. Sayın genel başkanımızın kurultay konuşmasındaki söyledikleri partilileri heyecanlandırdı, umutlandırdı o kervana katılan arkadaşlarınızdan bir tanesiyiz. Genel başkanımız, 'Kayıt dışı siyaseti bitireceğim' demişti. Çok kıymetli bir cümle. Yani ben anket yapacağım. Ben heyetler göndereceğim. İl ve ilçe başkanının fikrini alacağım demek. Takdirlerinize sunuyorum. Bayraklı Belediyesi’nin memnuniyet anketi İzmir’deki en iyi anketlerden bir tanesi... Komisyon kararları parti yetkililerinden duyduğum güçlü adayın belediye başkanı olacağı… Sonrasında bu 2 mesele bizim atanmamıza yeterliyken yeni bir ankete girişildi. Serdar Sandal, Ulaş Aydın, Erdal Aksünger bu 3 isim soruldu. Partililerimize sordular ve yurttaşlara… Belediye başkanı olmamız, tanınırlıktan kaynaklı olarak oranımız oldukça yüksekti. Rakamlarını da biliyorum ama kimseyi rencide etmek istemem. Kayıt dışı siyasette bu meseleyi takdirlerimize sunuyorum. Sorulan üç arkadaştan biri var mı, memnuniyet anketinden eser var mı? Çünkü Serdar Sandal Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi. 25-26 Kasım’da tüzük kurultayı toplanacaktı. Ne oldu tüzük kurultayı? Yeni bir üye sistemi getirecektik. Partinin bütün organlarını bu üyelerle yapacaktık. Haber yok. Önseçim haberi olan var mı? Heyetler gidiyor da heyetin raporuna uyulmuyor. Aynı heyet İstanbul ve Manisa’ya gidemiyor. Bugün İzmir’de kurultayın bitmediğini hepimiz gördük. İl ve ilçelere sormadan atama yapmayacağız. İzmir İl Başkanı’na anketi göstermediler, komisyon kararını göstermediler. MYK’ya kimin ineceğini göstermediler” açıklamasını yaptı.

 

 KURULTAYIN BİTMEDİĞİNİ GÖRDÜK

Eleştirilerini sıralayan Sandal, "Tüzük kurultayı toplanacaktı. Ne oldu? Delegeyi sıfırlatacaktık. Yeni üye sistemi getirecektik, üyeler eğitimden geçecekti, partinin tüm organlarını bu yeler ile yapacaktır? Haber yok. Ön seçim... Haberi olan var mı? Bir kaç yerde yapıldı sadece. Heyetler gidiyor ancak heyetin raporuna uyulmuyor. Aynı heyet Manisa’ya, İstanbul'a gidemiyor. Aynı heyet farklı bölgelere gidiyor ancak onlara da uyulmayabiliyor. Kurultaya bitmiştir dendi. Ancak bugün kurultayın bitmediğini gördük. Kimseye sözümüz yok bizim. Bu nedenle adaylık sürecini sil baştan yapacağım dendi ancak bakıyoruz ki kurultay öncesi verilen sözler birebir tutulmuyor. İl ve ilçeler sormadan herhangi bir atama yapmayacağı dediler” açıkalmasını yaptı.

 

ASLANOĞLU’NA SERT ELEŞTİRİ!

Önseçim olmaması nedeniyle eleştirilerde bulunan Sandal, Önseçim, “Spesifik birkaç yere heyet gidiyor… Gidiyor da rapora uymuyor. Kurultay bitti dendi, bugün İzmir’de kurultayın bitmediğini gördük. Bizim kimseye sözümüz yok, adaylık sürecini sil baştan yapacağız dediler… Bakıyoruz sözler birebir tutuluyor. İl ve ilçelere sormadan atama yapmayacağız dediler CHP İzmir İl Başkanı’na anketleri göstermediler, komisyon kararlarını söylemediler kimin atanacağını bildirmediler. Şenol Aslanoğlu, İzmir’de gelmiş geçmiş en düşük performansı gösteren il başkanıdır. Aslanoğlu, örgütün gücüne ve iradesine sahip çıkamadı. Ben Kurultay’da ilk oyumu da ikinci oyumu da Kemal Kılıçdaroğlu’na verdim. Bir vekilimiz benden oyumu değiştirmemi istedi. Benim Kılıçdaroğlu’na oy vermemin nedeni sadece yakınlığım değil ben toplumsal barışın mimarına oy verdim. Kurultay delegeliği, aşağıdan aldığın yetkiyi sandığa yansıtmaktır. İkinci tura gidildiğinde kayıp olduğunu biliyordum. Ben tavşan değilim ki bana ışık yakıyorsunuz başkanlıkla ilgili. Bütün bu süreç bizleri üzüyor ve kırıyor. Partimizle ilgili endişe duyuyoruz. Ama biz haksızlık olsa da usul yöntem hatası olsa da farklı bir yönetim anlayışı olsa da biz CHP’liyiz. Bizim CHP ile olan bağımız sıradan değildir. Biz Mustafa Kemal’in emanetini kimseye teslim etmeyiz” açıklamasını yaptı.

5 PARÇAYA BÖLÜNMÜŞ DURUMDAYIZ

Parti yetkilileri ile arasında geçen diyaloglara da değinen Sandal, "Sürecin en başında parti yetkilileri ile görüştüm. Ekipler değiştiğinde bazen adaylar da değişir. Bu doğal. Niyetiniz buysa hiç girmeyelim dedik. Bize ‘anketlerden ve komisyondan çıkın, gerisini bize bırakın’ dediler. Özel ile görüşmemde de aynı konuşma oldu. Ancak anketin esamesi yok. Tüm bu süreç bizleri üzüyor ve kırıyor. Partimiz ile ilgili kaygı duyuyoruz. Aldığımız telefonlar, toplumdan aldığımız cümleler bizleri rahatsız ediyor ancak haksızlık olsa da usul, yöntem hatası olsa da farklı bir yönetim anlayışı olsa da biz CHP'liyiz. Bizim CHP ile olan bağımız sıradan bir bağ değil. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün emanetini kimseye teslim etmeyiz. Bizden farklı bir çalışma bekleyen, partiden kopmamızı bekleyen, kaybedilmesi için çalıştığımız bekleyenler gaflet ve dalalet içindedirler. Üstümüze düşen görev CHP'nin ehil ellerde yeniden şekillenme sürecidir. Bu dağınıklığı, küskünlüğü bitirecek iradeyi ortaya koymaktır. Tüm CHP'liler Büyükşehir ve 30 ilçede üstüne düşeni yerine getirmek zorundadır. Hesap günü bugün değildir. Hesap günü işler bittikten sonradır. Kimsenin bu ülkenin umudu olan süreci sekteye uğratmaya hakkı yok. Kemal Bey'e oy verdi diye belediye başkanlarını çizmek, yok saymak bu parti adına yapılacak en son şeydir. Ancak buna cevap vermeyeceğiz.Cevap hakkımız bugün için saklı kalacak. Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verdim, pişman değilim. Bugün olsa bugün de veririm. Kemal Bey 5 benzemezi bir arada tutan liderken, bugün biz 5 parçaya bölünmüş durumdayız" dedi.

 PARTİ OTEL ODALARINDA KURULMADI

Açıklamalarının ardından gelen soruları yanıtlayan Sandal, "Bu parti  otel odalarında kurulmadı. Bu partiriyi var edenler farklı geleceğe sahip insanlar. Bu partiyi var edenler gelecekle ilgili kuşku duyduklarında gereğini yaptılar. Bu mesele bittikten sonra bu sorunu gözden geçireceğiz. Birileri bir kaygı ile belediye başkanlarını çizmiş olabilir. Bu siyaseten doğru olablir ama korkunun ecele faydası olmaz. CHP gibi bir partide 100 yıllık temayüller yerine getirilmeli. Burada Serdar Sandal’ın adaylığı önemli değil. Çünkü ben bu parti sayesinde belediye başkanı oldum ve kentime hizmet ettim. Ben bugün de ilçemizde partimizin kazanması için elimden geleni yapacağım. Benim eleştirim atanan arkadaşa değil. Ben bir hak üzerine konuşuyorum. Bir belediye başkanı olarak üzerime düşeni yapacağız. Benim gönlümden de aklıdan da gelen bu kentte CHP bayrağı dalgalanmasıdır" dedi.

Tugay ve Güç Aliağa'da vatandaşlarla buluştu Tugay ve Güç Aliağa'da vatandaşlarla buluştu

BİZ DEĞİŞİMİN KARŞISINDAYIZ
Değişim sloganları ile gerçekleşen kurultay sonrası ilçelerde yaşanan belediye başkanları değişiminin partiyi ileriye mi yoksa geriye mi götüreceği yönündeki soruya yanıt veren Sandal, "Önderi Atatürk'ün olduğu siyasi partiden bahsediyoruz. Bizim 6 okumuz var. 6 oktan bir tanesi devrimcilik. Devrimcilik ilkesi değişim senaryosu altındaki üretilen şeyleri karşılamıyor mu? Devrimcilik ilkesi olan partinin değişimden bahsetmesi akıllara ziyan bir şey değil mi? Değişim dediğiniz devrimcilikle kıyaslandığında devede kulak bile değil. Adayları değiştirmekle değişimden söz ediliyorsa bu adam kayırmacılık olur, değişim olmaz. Değişim, bu partiye Kemalizm adına sızıp Kemalizm damarını partiden uzaklaştırmakla olur. Değişim bu partinin işçi, köylü, esnafla yeniden buluşmasına sağlamakla olur. Değişim beni sevmeyeni ötekileştirmekle olmaz. Değişim ben yaptımla olmaz. Değişimden kasıt buya biz bu değişimin karşısındayız” dedi.

 

ASLANOĞLU ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMADI

Başkan Sandal, Şenol Aslanoğlu noktasında gelen soruyu cevaplayarak, “CHP İl Başkanı ve örgüt yöneticilerinin birkaç asli görevi vardır. Biri partinin hak ve hukukunu korumaktır. Bu süre zarfında başkana anket sonuçları gösterilmemiş ve başkan itiraz etmediyse, komisyon raporları gösterilmediyse, kimin nereden aday gösterileceği ile ilgili tartışmalara katılmadıysa demek ki bu konuda üzerine düşeni yapmamıştır” diye konuştu.