İzmir Büyükşehir Belediyesine son iki ayda iki bin kişinin alındığı ortaya çıkmıştı. Başkan Cemil Tugay, konuyla ilgili, “Bütün birimlere yazı yazdım. Hali hazırda çalışan personellerimizi, yeterli personele sahip olup olmadıklarını, ilave personele ihtiyacı olup olmadığını sordum. Aynı zamanda personel fazlası olup olmadığına dair de bizim sorumlularından görüş istedik. Cevaplar geldikten sonra daha net anlayacağız" açıklamasında bulundu.

İŞTEN ÇIKARILACAK İDDİASI

Tugay’ın bu açıklamasının ardından Büyükşehir’den toplu işten çıkarılma olacağı iddiası ortaya atıldı. Konuyla ilgili Başkan Tugay’dan açıklama geldi. Tugay, “ İki bin kişi alınmıştı. Kafadan hepsini işten çıkaracağız diye bir kararımız yok. Gereksiz işe alınmış ya da yanlış pozisyonda çalışan arkadaş var mı ona bakıyoruz. Toplu işten çıkarma gibi bir şey olmayacak ancak yer değişiklikleri tabi olabilir” dedi.

İŞE ALIM PROSEDÜRÜNE UYULMADAN İŞE ALINANLAR VAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, sözlerine şöyle devam etti:

Bayraklı'da vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti Bayraklı'da vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti

“İşe alım sırasında yasal bir prosedür var ve buna uyulması şart. Güvenlik soruşturması yapılmadan alınanlar var. Bu arkadaşların devam etmesi mümkün gözükmüyor ancak bu kişilere, ‘ilk işe alım olduğunda size öncelik vereceğiz’ diyeceğiz. Yasal prosedüre uymayan da zaten sınırlı sayıda…İşe alınmak için işlemleri bitmemiş olanları zaten durdurduk. Onların işe girişi zaten olmadı. Başlamadılar. Doğru yerde çalışmayanların yer değişikliği olabilir. Tekrar ifade etmek isterim, gözümüzü kapatıp insanları işten çıkarmak gibi bir şey yok”