Taksici esnafının sorunlarını anlatan Başkan Anık, ÖTV sorunun Seçim sonrasına kaldığını seçimden sonra çözüleceğini ümit ettiklerini söyledi. Antalya’nın taksi ücretlerine zam yaptığını, İzmir'in de fiyat olarak sadece Antalya’nın geçtiğini söyleyerek Nisan Ayı’na kadar bir zam olmayacağını açıkladı.

YARDIM KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

Gaziemir ilçesinde aracına bindiği taksi şoförü Oğuz Erge ailesi için valilik onaylı yardım kampanyası başlattıklarını söyleyen Başkan Anık “Yardım kampanyasına katılmak isteyenler varsa söylemiş olalım Valilik onaylı bir kampanyadır. Sosyal medya hesaplarımızdan kampanyayı takip edebilirler. Zaten şu an aileye avukat desteği de veriyoruz. Gerçekten çok üzücü ve acı bir olay. O gün 3 araç şahsı araca almıyor. Şoför arkadaşımızın da şahsı alacağı tutuyor. Şahıs araca binince beni 3 araç almadı diyor. Taksici arkadaşımızda soğukta kalma diye alma seni bu kılıkta almazlar diyor. Zaten orada bir şüpheleniyor ama olay gerçekleşiyor. Tekrar başımız sağ olsun diyorum. Herkesi yardım kampanyamıza davet ediyorum”

KABİN SİSTEMİ ARAÇLARIMIZA UYGUN DEĞİL

Bazı Taksiciler tarafından kabin uygulaması istenilmesine değinen Başkan Anık  “Son 10 yıldır başımıza böyle bir şey gelmemişti. Avrupa ülkelerinde güvenlik nasıl sağlanıyor diye yıllar öncesinden araştırdık. Gittik yerinde gittik gördük. Avrupa ülkelerinde İngiltere hariç hiçbir ülke de kabin sistemi yok. Amerika da ise bazı araçlarda var bazı araçlarda yok. Araçlarımızın yarısında şu an da kamera var. Böyle olayları bir nebze de olsa caydırıyordu. Ama bu son hadise de olayı gerçekleştiren kişi yaşı küçük olmasına rağmen çok profesyonel ve soğuk kanlı.  Bazı şoförler arkadaşlarımız arabalar da kabin istiyorlar.  Bizim araçlara kabin sistemi ne yazık ki uygun değil. Bunu söylediğimde bazı şoför arkadaşlar Başkan bizi düşünmüyor diye sitem ediyorlar. Biz taksici arkadaşlarımız düşünmeseydik eğer Türkiye’de ilk defa taksilere kamerayı takma sistemini başlatmazdık. Bizim araçlara ne yaparsak yapalım içine kabin yapmak mümkün değil. Bunu çoğu arkadaşımız da biliyor olmayacağını ama bazı yerlerde kabin meselesini anlatıyorlar. Bizim araçlarımızın iç hacmi küçük. Eğer kabin yapılacaksa kurşun geçirmez cam ile yapılması gerekiyor bu da sabit oluyor. Ben insanları kandıramam hayal peşinde koşmamak lazım. Ama yeni model araçlar çıkar içleri geniş, paramızda olur o zaman tabi ki de kabin taktırırız.

Celil Anık 33

Ödemiş Belediyesi’ne Siyasi Başkan Yardımcıları atandı Ödemiş Belediyesi’ne Siyasi Başkan Yardımcıları atandı

KABİN TAKTIRMAK İSTEYENLER TAKABİLİR

Başkan Anık “Ben buradan arkadaşlarımıza sesleniyorum. Araçlarınız uygun ise kabin taktırmak istiyorsanız taktırın. Ama ben tüm araçlara diyemem çünkü araç içleri dar. Kabin taktırmak isteyen arkadaşlar varsa tabi ki taktırsın bende yardımcı olurum. Ama şu an taksiler de kullanılan araçlar bu kabin sistemine uygun değil.  Arabalar biraz daha geniş olursa böyle bir araç da çıkarsa tabi ki de kullanırız. Ama hükümet bir açıklama yapar şöyle bir araba ithal edeceğiz bu arabalara yapalım derlerse tabi ki de yaparız .

MAZOT 55 LİRA OLANA KADAR ZAM YOK

Başkan Celil Anık “Bize mutlaka yakıt ÖTV indirimi sağlamaları gerekiyor. Mazot fiyatları bu şekilde giderse çok zor. Son on beş gün içerisinde sekiz - dokuz lira zam geldi. Şu an mazot fiyatı 46tl. En son fiyat belirlerken mazot fiyatı 36 liraydı. Tabi ki de her gelen zamda da taksi tarifesini değiştirecek değiliz. Hem yolcumuzu hem de esnafımızı düşünmek zorundayız. Zaten bizim fiyatımız normal düzeyde. Türkiye de bizi geçen tek bir il var o da Antalya. Onun için biraz bekleyeceğiz. Ama mazot fiyatları artarsa tabi ki de yönetim ile değerlendireceğiz. Buradan söyleyeyim nisan ayına kadar zam yok biraz bekleyeceğiz. Araç alımlarında ÖTV ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Galiba biraz uzar seçimden sonraya kalır. Takip ediyoruz.

ŞEHİR HASTANESİNDE HASTALAR ZOR DURUMDA

İzmir Şehir Hastanesi’nde ki taksi sorununa da değinen Başkan Anık “Şehir Hastanesi açıldığı günden beri bu konu ile ilgili uğraşıyoruz. Hastane inşaatı yapılırken 2021 yılında buraya müracaat ettik. Projenin içerisine taksi durakları konsun diye. O zaman bize bir yer gösterdiler buradan dağıtım yaparsınız diye. Ama hastane açıldı. Poliklinikler ile hastane girişi arası tam 2 kilometre. Siz poliklinikten çıkıyorsunuz taksiye binmek için 2 km yürümek zorundasınız. Hastalar perişan oluyor. Her gün mutlaka odamız aranıp taksilerin poliklinik önüne çekilmesini istiyorlar. Burada bir kargaşa var. 3 aydan beri yazışma yapıyoruz. Mevcut firma diyor ki içerisi bizden sorulur biz karışırız, sizden ücret alacağız dediler. Biz de tamam verelim dedik. İçeriye araçlarımızı koyalım 10 tane diğerleri, girişte beklesin bittikçe içeriye geçsinler. Yeter ki hastalar zor durumda kalmasın. En son 2 gün önce bir görüşmemiz oldu tekrar evrakları topladık verdik. Bakalım ne olacak. Firmanın söylediği diğer illerde de durum böyle. Biz de diyoruz ki tamam öyle olabilir ama diğer iller de poliklinik ile giriş kapısı arası 2 km değil. Ölçtük tam 2 kilometre yol var. Bu konu ile ilgili uğraşıyoruz inşallah sonuç alırız. Türkerler firması İzmir’i de severler inşallah bir an önce bu sorun çözülecek inanıyoruz. Nerdeyse araçları toplayıp protesto edeceğiz. Ama seçim zamanı şimdi başka şeylere çekerler diye seçim bitmesini bekliyoruz. İkili görüşmelerle sorunu çözmeye çalışıyoruz. İnşallah biran önce çözülür.