Bakan Özer, İzmir Urla Barbaros Köy Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirilen "1500 Köy Yaşam Merkezi Toplu Açılış Etkinliği"nde konuştu ve bakanlık olarak İzmir'e sundukları hizmetlerin altını çizdi. Özer, Türkiye genelinde 5-14 yaş grupları arasındaki okullaşma oranlarını ve mesleki eğitim konularında önemli adımlar attıklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığının organizasyon yeteneklerinin güçlü olduğunu ifade eden Özer, sürecin dikkatle yönetilmesi durumunda sorunların da kolaylıkla halledildiğine değindi. Özer şunları ekledi:

"İşte köy yaşam merkezleri, bunun bir örneği var. Yani kim derdi ki bu köylerdeki okulların sadece çocuklarımız için değil; orada yaşayan vatandaşlarımızın halk eğitim kursları aldıkları, etkinlikler yaptıkları, muhtarlarımızın buluşma noktası olduğu, bayramda, seyranda, acı günde, tatlı günde, o mahallenin, o köyün bir araya geldiği mekanlar olsun. Onun için 'yaşam merkezi' dedik, 'köy okulu' demedik. Çünkü ilk kez yetişkinle çocuğunu veya torununu aynı eğitim çatısı altında buluşturabilme imkanımız oldu. Onun için belki geriye dönüp baktığımız zaman yapmış olduğumuz en önemli projelerden biri. 2 bin tane olduğu zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Külliyede açılışını yapmıştık. Şu anda da 1500 tanenin daha açılışını yapacağız. 2023'ün sonuna kadar Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler orada olsak da olmasak da Allah'ın izniyle tüm köy okulları vatandaşlarımızın hizmetine açılacak."

YÖK'ten 'özel öğrencilik' kararı YÖK'ten 'özel öğrencilik' kararı

ÖĞRETMEN EVİ MÜJDESİ

Mahmut Özer, konuşmasına İzmir'de 3 yeni lisenin ve bir öğretmenevi inşasının yatırım programına dahil edildiğini belirterek devam etti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de etkinlikte konuşmalarını gerçekleştirdi.

Programın ardından, Türkiye genelindeki 1500 köy yaşam merkezi resmen açıldı. Özer ve diğer protokol üyeleri, daha sonra Urla'da açılan Barbaros Köy Yaşam Merkezi'ni ziyaret etti. Bakan Özer'in eşi Nebahat Özer, İzmir Valisi Köşger'in eşi Fatma Köşger ve diğer yetkililerin de katıldığı bu etkinlikte, tarihteki Türk kadın savaşçıların kıyafetleri sergilendi.