AK Parti İzmir Milletvekili Sayın Şebnem Bursalı’nın, Bosna Hersek’in Bilge Lider’i Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 20’nci yıldönümü dolayısıyla konuşmasına şu şekilde devam etti: 
"İnancındaki samimiyeti, davasına olan adanmışlığı ve erdemli kişiliği ile 'bilge Lider' sıfatını fazlasıyla hak eden bir isimdi Aliya İzzetbegoviç. Bağımsız Bosna Hersek idealini, Avrupa’nın orta yerinde halkının yaşadığı bir soykırıma rağmen, katıksız inancı ve daima diri tuttuğu ümidiyle gerçekleştirdi."

Tsunami etkisi yaratan afet sonrası mağdurlara yardım eli Tsunami etkisi yaratan afet sonrası mağdurlara yardım eli

Devletsiz bir millet boşluğa düşer

Konuşmasına Aliya İzzetbegoviç’in da ifade ettiği gibi: 'Devlet kelimesini hiç aklınızdan çıkarmayın. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider.' sözünü hatırlatarak şunları ifade etti;
"Aliya İzzetbegoviç’in, vefatından bir gün önce kendisini ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Bosna’yı emanet eden şu sözleri çok anlamlı:
'Siz evlad-ı Fatihansınız. Onun için buralar size emanet. O emaneti koruyun' Bilge Lider’i vefatının 20’nci yılında saygı ve rahmetle anıyorum.


Bosna mücadelesinin bir benzerini bugün Gazze’de veren Filistin halkı için onun şu sözünü hatırlatmak isterim: 'Devlet kelimesini hiç aklınızdan çıkarmayın. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider.' dedi.