Aliağa Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Çakmaklı Mahallesi’nde Cumhuriyetin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde 'Nice 100 Yıllara Denizden Gelen Sağlıkla' etkinliği düzenlendi.


Aliağa Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mazlum Selim Aksakal, İzmir Valiliğinin katkılarıyla denize kıyısı olan ilçelerde eş zamanlı olarak balık-ekmek dağıtımı ve su ürünleri tanıtımının yapıldığını belirtti.


Aliağa’da ciddi anlamda su ürünleri avcılığı yapıldığını belirten Aksakal, "İzmir ilimiz genelinde; 30 balıkçı barınağımız, bin 780 plakalı teknemiz ve kıyı şeridi olarak da 629 km’lik bir kıyı şeridimiz bulunuyor. Aliağa sınırları içerisinde; üç adet su ürünleri kooperatifimiz, iki balıkçı barınağımız, iki adet karaya çıkış noktamız var. Yine 58 tane ticari plakalı teknemiz, 103 tane gerçek kişi ruhsat tezkeresine sahip balıkçımız bulunuyor. Aliağa’da ciddi anlamda potansiyel su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği yapılıyor. Aliağa’da bugüne kadar avcılıkta yakalanan 145 ton su ürünleri, üretimi yapılanda 130 ton, toplamda da 275 ton su ürünleri ilçemizden çıkarılmıştır" şeklinde konuştu.

Körfeze 600 adet yapay resif bırakılacak
Balık popülasyonunun artırılması için; bakanlık, kaymakamlık, üniversite ve Aliağa Belediyesi iş birliğinde çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Körfezinin farklı bölgelerine 600 adet yapay resif (insan yapımı sualtı yapıları) bırakılacağını ifade etti.

İzmir’de minibüs ücretlerine zam geldi! İzmir’de minibüs ücretlerine zam geldi!

AW061368_02
Güney, "Aliağa, güçlü sanayi yatırımlarının yanı sıra; turizm, tarım, hayvancılık ve su ürünleri alanında da büyük bir potansiyele sahip. Aliağa Körfezinde balık popülasyonunun artırılması amacıyla geçen sene üniversite iş birliğinde hazırlanan yapay resif projemiz, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından onaylandı. Önümüzdeki günlerde Aliağa Belediyesinin katkılarıyla körfezimizin farklı bölgelerine 600 adet yapay resif bırakılacak. Yapay resifler sayesinde balık üretimimiz önümüzdeki birkaç yılda ciddi manada artacak. Balıkçılarımız da bu sayede iyi gelirler elde edebilecek. Bu proje sadece balıkçılarımız için değil dalgıçlık için de önemli” dedi.

AW061368_04
Öte yandan programa ayrıca; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, TCSG - 61 Komutanı Yüzbaşı Çağrı Gültekin, Aliağa İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Levent Özkan, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği Başkanı Naci Biçer, Çakmaklı Mahalle Muhtarı Ahmet Kahraman, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Yıldırım, S.S. Aliağa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hakan Şengül, Çakmaklı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Özel, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.