Habertürk canlı yayınında Fevzi Çakır'ın sorularını yanıtlayan AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "2019 sürecinde süreç içinde bazı yol kazaları olmuştu. O tecrübenin üzerine inşalarımız olacak. Somut bir sonuca gidilmiş değil. Usul ve esaslar noktasında mesafe kat edildi. Bu işler de böyle yürür. İş birliği söz konusu" dedi.

 ‘İTTİFAK GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR’


AK Parti’nin önümüzdeki süreçte olacak olan yerel seçimlere dair stratejilerine ve parti içi kongre sonrasında yaşananlara değinen Dağ, “Biz iki işi bir arada götürüyoruz. İttifak görüşmelerini sürdürüyoruz. Diğer siyasi partilerle de görüşüyoruz. AK Parti ve MHP heyetleri görüşmeler yapıyor. Bizim ittifakımız seçim ittifakı değil. Test edilmiş ve onaylanmıştır. Seçim ittifakı değiliz. Seçimde farklı bir yol izlenir. O süreçte belli olacak. Görüşmeler sürüyor. Gerekli müzakereler yapılıyor. Görüşmelerden sonra sunum yapacaklar. Diğer siyasi partiler de aynı şekilde. Diğer taraftan kendi sürecimizi yürütüyoruz. Ali İhsan Bey basın açıklaması ile süreci yapacak. Üst heyetimiz toplanır Erdoğan önderliğinde. Bunlar ilin isim tespitine başlayacaklar. Tamama erdirilmesi ile aday tanıtımlarına başlanacak” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DEKİ KÜÇÜK SORUNLAR BİRİKEREK YUMAK HALİNE GELDİ’
Yerel seçimlerde partinin büyükşehirlerde yürüteceği süreç hakkında konuşan Dağ, İzmir’e özel bir önem verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kazanacağız. Alacağız kötü bir tabir oluyor. Özellikle büyükşehirlerin sorunları öteledikçe büyükşehirlerdeki hayat devam ettiği için küçük sorunlar bile büyük bir sorun haline geliyor. CHP’li belediyeler vaat ettikleri hiçbir şeyi yapmadılar. İzmir de aynı şekilde. 37 tane Pazar yeri sözü vardı, sadece birini yaptı.

Alt geçit, üst geçit, yol… Belediye otobüsü sözleri, metrolar… Sözler yerine gelmediği gibi basit şeyleri de çözmezseniz… 5 yıldır İstanbul’da küçük sorunları da çözmeyince dinamizme ayak uyduramazsanız çok kötü etkileniyor insanlar. Belediye insanların güncel hayatı üzerine daha ekili…

İzmir açıklarında hortum görüldü İzmir açıklarında hortum görüldü

İzmir’de 25 yıldır aynı zihniyet olduğu için küçük sorunlar birikerek yumak haline geldi. Kazanmamız lazım. Bütün belediyeleri kazanmak için koşturacağız. Bizim hayatımız hep bir koşturmaca idi böyle devam edecek. Yol kazası olan belediyeleri yeniden kazanacağız.

‘2019’DA BAZI YOL KAZALARI OLMUŞTU’
MHP ile yerel seçimlere dair gerçekleştirilen görüşmelere değinen Dağ, “2019 tecrübemiz oldu. 2019 sürecinde süreç içinde bazı yol kazaları olmuştu. O tecrübenin üzerine inşalarımız olacak. Somut bir sonuca gidilmiş değil. Usul ve esaslar noktasında mesafe kat edildi. Bu işler de böyle yürür. İş birliği söz konusu. Yerel seçimlerde ittifak kanunu yok. Siyasal ortam gerekliliği olduğu için ittifak oluyor. Ülkenin geleceğinin Cumhur İttifakı birlikteliği ön kabulü ile görüşmeler sürüyor. Netice almaya zamanla başlanır” dedi.