İZMİR Haber Girişi: 13.05.2022 - 12:27, Güncelleme: 13.05.2022 - 12:27

Karşıyaka’nın planları askıda

 

Karşıyaka’nın planları askıda

Karşıyaka’nın yaklaşık 137 hektarlık bölgede beklenen 1/5000 ölçekli imar planları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak askıya çıktı.
Belediyesi tarafından 1/1000 ölçekli imar planları hazırlanan Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahalleri’ni kapsayan planlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 1/5000’lik planları onaylayarak askıya çıktı. Planlar  13 Haziran'a kadar askıda kalacak. Bu süre zarfında itiraz edilebilecek. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME Onaylanan ve askıya çıkan planların sonuç ve değerlendirme bölümünde şu ifadelere yer verildi: “1.Etap Planlama Alanı yaklaşık 22 ha olup, alanın yaklaşık 3.3 hektarlık kısmı onanlı mülga imar planında konut alanı, 4.6 hektarlık alan ise ticaret alanı olarak belirlenmiştir. Planlama Alanında kat yüksekliği 1 kat ile 10 kat arasında değişmektedir. Parsel büyüklüğü ortalaması ise 160 m²'dir. Planlama Alanı kuzeyinde yer alan ve ıslah parsellerine yönelik 2981 sayılı yasa kapsamında ıslah planları ve sonrası imar planları ile oluşan dokuya göre büyük ve daha düzenli parsellerden oluşmaktadır. Ticaret, yoğun olarak Anadolu Caddesi ve üzerinde yer almaktadır. Alanon topografyası incelendiğinde; bölgenin kuzey kesiminde eğimin fazla olduğu görülmektedir. Alanın mülkiyet yapısı incelendiğinde; imar parselleri ile büyük bir bölümünün kadastral parsellerden oluştuğu görülmektedir. Alanda şahıslara ait parsellerin yanı sıra Maliye Hazinesi, Karşıyaka Belediyesi mülkiyetinde parseller de bulunmaktadır. 2.Etap Planlama Alanının çevresi kent dokusunun çoğunluğunu gecekonduların oluşturduğu, 2981 sayılı yasa kapsamında ıslah planları ile yapılaşmıştır. Yapılan bu planlar ile mülkiyet sorunları kısmen çözülmüş ancak ıslah planları doğrultusunda yapılan 1/1000 ölçekli imar planları bölgenin planlama ilkeleri dışında bir yerleşime; sağlıksız yapıların yer aldığı, donatı alanlarının yeterli olmadığı, yaşam standartlarını düşük olduğu bir kargaşa ortamına hapsolmasına neden olmuştur. Islah imar planları ile yasallaşan ve sonraki plan kararlarıyla da yasal statüye kavuşan bölgelerin, dar sokaklar üzerinde yer alan küçük yap adalarında, bitişik nizam, sıkışık ve karmaşık bir alana dönüşmüş olması, ıslah ve kadastral parseller üzerinden uygulama yapılmış alanlarda DOP uygulama kısıtlılığI bulunmasi, kentsel yoksunluk, yeşil alan başta olmak üzere donatı alanlarının eksikliği ve uygulamadan gelen eksiklikler, mevcut yapılaşmalarda fiziksel ya da teknik kalite yetersizliğinden doğan sağlıksız koşullar nedenlerle planlama alanı çevresinde imar planının hayata geçirilemediği saptanmıştır” 
Karşıyaka’nın yaklaşık 137 hektarlık bölgede beklenen 1/5000 ölçekli imar planları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak askıya çıktı.

Belediyesi tarafından 1/1000 ölçekli imar planları hazırlanan Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahalleri’ni kapsayan planlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 1/5000’lik planları onaylayarak askıya çıktı. Planlar  13 Haziran'a kadar askıda kalacak. Bu süre zarfında itiraz edilebilecek.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Onaylanan ve askıya çıkan planların sonuç ve değerlendirme bölümünde şu ifadelere yer verildi:

“1.Etap Planlama Alanı yaklaşık 22 ha olup, alanın yaklaşık 3.3 hektarlık kısmı onanlı mülga imar planında konut alanı, 4.6 hektarlık alan ise ticaret alanı olarak belirlenmiştir. Planlama Alanında kat yüksekliği 1 kat ile 10 kat arasında değişmektedir. Parsel büyüklüğü ortalaması ise 160 m²'dir. Planlama Alanı kuzeyinde yer alan ve ıslah parsellerine yönelik 2981 sayılı yasa kapsamında ıslah planları ve sonrası imar planları ile oluşan dokuya göre büyük ve daha düzenli parsellerden oluşmaktadır. Ticaret, yoğun olarak Anadolu Caddesi ve üzerinde yer almaktadır. Alanon topografyası incelendiğinde; bölgenin kuzey kesiminde eğimin fazla olduğu görülmektedir. Alanın mülkiyet yapısı incelendiğinde; imar parselleri ile büyük bir bölümünün kadastral parsellerden oluştuğu görülmektedir. Alanda şahıslara ait parsellerin yanı sıra Maliye Hazinesi, Karşıyaka Belediyesi mülkiyetinde parseller de bulunmaktadır. 2.Etap Planlama Alanının çevresi kent dokusunun çoğunluğunu gecekonduların oluşturduğu, 2981 sayılı yasa kapsamında ıslah planları ile yapılaşmıştır. Yapılan bu planlar ile mülkiyet sorunları kısmen çözülmüş ancak ıslah planları doğrultusunda yapılan 1/1000 ölçekli imar planları bölgenin planlama ilkeleri dışında bir yerleşime; sağlıksız yapıların yer aldığı, donatı alanlarının yeterli olmadığı, yaşam standartlarını düşük olduğu bir kargaşa ortamına hapsolmasına neden olmuştur. Islah imar planları ile yasallaşan ve sonraki plan kararlarıyla da yasal statüye kavuşan bölgelerin, dar sokaklar üzerinde yer alan küçük yap adalarında, bitişik nizam, sıkışık ve karmaşık bir alana dönüşmüş olması, ıslah ve kadastral parseller üzerinden uygulama yapılmış alanlarda DOP uygulama kısıtlılığI bulunmasi, kentsel yoksunluk, yeşil alan başta olmak üzere donatı alanlarının eksikliği ve uygulamadan gelen eksiklikler, mevcut yapılaşmalarda fiziksel ya da teknik kalite yetersizliğinden doğan sağlıksız koşullar nedenlerle planlama alanı çevresinde imar planının hayata geçirilemediği saptanmıştır” 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve izmirtime35.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.