GÖSTERMELİK CEZA KESME RUHSATLARI İPTAL ET

Foça’ya bağlı Yenifoça Fevzi Çakmak Mahallesi Bucak mevkii’nde 510 dönüm arazi üzerine konuşlandırılması planlanan Mid Phokaia Ekoköy Projesi’nin  Ekoköy değil Lüks Villa projesi olduğunu iddia eden Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu üyeleri  önce inşaat alanına gelerek protesto eylemi ve basın açıklaması yaptılar. İstinat duvarlarının bile bazı yerlerde yasaya aykırı olarak 12 metreyi aştığını savunan üyeler adına basın açıklamasını platform sözcüsü Ramis Sağlam okudu. Lüks konut projelerinin Foça’yı tehdit etmeye devam ettiğini belirten Ramis Sağlam Foça Belediyesi’nden göstermelik ceza kesmek yerine ruhsatları iptal etmesini istediklerini söyledi. Ramis Sağlam;” Son dönemde gündeme gelen lüks konut projeleri Foça’yı tehdit  ediyor. Birç ok tarım arazisi cins değişikliği yapılarak imarsız bir şekilde yasal olmayan yollarla yapılaşmaya açılıyor. Son dönemde mantar gibi türeyen hobi bahçeler, peş peşe  çıkan yangınlar endişelerimizi arttırıyor. Endişemiz iklim krizi,  tehdit ettiği tarım alanları, su kaynaklarımız, bölgenin imar verilerek yeni yapılaşmaların önünün açılmasıdır.”

Karşıyaka’da tiyatronun yeni yıldızları yetişecek Karşıyaka’da tiyatronun yeni yıldızları yetişecek

FOÇA BELEDİYESİ MERA ALANINI CEVİZLİ BAHÇEYE ÇEVİRDİ

 “Foça Belediyesi, 2022 yılında 510 dönümlük Mera Alanı’nı Encümen kararıyla Cevizli Bahçe’ye çevirdi. Ardından da “Ekoköy Ekolojik Turizm Projesi” adı altında lüks villa projesine ruhsat verdi. Bu proje meslek odaları, bilim insanları tarafından Ekoköy değil Lüks Villa Projesi olarak değerlendirildi. Mahkemeye verildi.  Ama proje inatla hala sürdürülüyor. Ekonomik olarak Foça’ya hiçbir şey kazandırmayacak.  Artan nüfus yoğunluğu, yetersiz altyapı, deniz ve kıyı kirliliğine neden oluyor.  Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından açılan dava devam ediyor. Foça Belediyesi, açılan davaya verdiği savunmada önce rant projesi Ekoköy’ü savunurken gelişen kamuoyu baskısı sonucunda imara aykırı bölümleri mühürlemeye başladı. Ekoköy projesinde istinat duvarı, hafriyat olmaz. Bölgenin doğal yapısı bozularak, proje alanını maden sahasına çevirerek ekoköy olmaz.”

 FOÇABELEDİYESİ RUHSATLARI İPTAL ET ÇEVRE FELAKETİNE SON VER

“Foça Belediyesi, mühürleme yerine biran önce verdiği ruhsatları iptal ederek neden olduğu çevre felaketine son vermelidir. Özellikle bu bölgedeki lüks villa projelerinin altında kimin imzası olursa olsun sonuna kadar karşı durmaya devam edeceğiz. “ dedi.

DEM PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ İBRAHİM AKIN’DA DESTEK VERDİ

Protesto eylemi ve basın açıklamasına destek veren DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın’da çevreye duyarlı vatandaşlarla birlikte hareket etmeye ve mecliste onların sesini duyurmaya devam edeceklerini söyledi.  Akın; katılımcılara uluslararası anlaşmalar gereği 2025 yılında yasalaşması gereken  İklim Değişikliği Kanunu Tasarısı çalışmaları hakkında bilgi de aktardı.  

“Foça’ya Sahip Çık Başka Foça Yok”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Havama Suyuma Toprağıma Dokunma” sloganlarıyla sona eren basın açıklamasının ardından platform üyeleri ilçe merkezine geldi. Reha Midilli Sevgi Caddesi’ni slogan atarak, esnaf ve vatandaşların alkışları arasında geçen grup Foça Belediyesi önünde toplandı.  

Foça Belediyesi önünde ki sloganlı protesto eylemi ve konuşma sonrası toplanan 4 bin imzalı dilekçe yetkililere teslim edildi.