Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı programda özel okullardaki servis ve yemek ücretine değindi, çok tartışılan 'cep telefonu ile derse girme' konusuna dair önemli açıklamada bulundu.

Bakan Tekin, "Özel okullarla yaptığımız istişarelerde servis ve yemek ücretlerinde kamuoyunu rahatsız edecek artışlar yapmamalarının garantisini aldık" dedi. Okullarda kayıt ücreti ve bağış zorunluluğu bulunmadığını söyleyen Tekin, "Bu konuda velileri zorlayanları hem hukuk hem de sözlü olarak uyarıyoruz" ifadesini kullandı.

ÖĞRETMENLER DE DERSE CEP TELEFONU İLE GİREMEYECEK

Çocukların cep telefonlarıyla ilgili çok fazla merakı olduğunu belirten Tekin, "Çocuklarımızın cep telefonuyla birlikte derse girmelerini istemiyoruz. Bununla ilgili okul müdürlerimiz gerekli tedbirleri aldılar. Derse girmeden çocuklarımız cep telefonlarını teslim edecekler. Aynı şekilde öğretmen arkadaşlarımızdan da rica ettik, sınıflarda cep telefonuyla zaman geçirerek çocuklara kötü örnek olmamaları konusunda" dedi.

"OKUL DEVAMLARI VE SINIF TEKRARI KONUSUNDA ISRARCIYIZ"

Bakan Tekin, liselerde sınıf tekrarı ve devamsızlıkla ilgili alınan karara ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

Ege Üniversitesi'nde çatal-kaşıklı yemekhane protestosu! Ege Üniversitesi'nde çatal-kaşıklı yemekhane protestosu!

"Biz öğretmenler odasındaki arkadaşlarımızın kendileri açısından 'Ben sınıftaki otoritemi nasıl kuracağım. Bu çocuğa karşı bir yaptırımım yok. Ben sınavımda başarısız olsa dahi geçecek bir öğrenciyi nasıl eğitim öğretim sürecine adapte edebilirim...' Bunlar hep birbirlerini tetikleyen şeyler. Bir yerde bununla ilgili bir tedbir almak gerekiyor. Bu konuda kesin kararlıyız. Okul devamları, sınıf tekrarı konusunda ısrarcıyız. Bunun eğitim öğretim sürecini sekteye uğratan sorunlardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz. Yönetmeliğimiz yayın sürecinde."