Klinik Psikolog Berke Özkanoğlu Erden
Köşe Yazarı
Klinik Psikolog Berke Özkanoğlu Erden
 

Kaliteli bir uyku için...

            Güne nasıl başladığımızı, fiziksel ve ruhsal açıdan nasıl olduğumuzu büyük ölçüde etkileyen şey uykudur. Sağlıklı bir yaşam için en önemli ihtiyaçtır.             Yaşamın ilk yıllarından itibaren uykunun önemini aslında herkes bilir. Bebekler “uyusun uykusunu alsın”, çocuklarımız için “aman geç uyumasın” diye kaygılanılır. Fakat çoğu yetişkin uyku düzenine ve kalitesine önem göstermez, önemsemez. Tabii beraberinde de yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenir. Her yaş grubu için; sağlık ve yaşam kalitesi için önemlidir. Beden ve ruh sağlığı ayrı düşünülemez. Sağlıklı bir zihin için sağlıklı bir beden, sağlıklı bir beden için de sağlıklı bir zihin olmazsa olmazdır.             Kaliteli bir uyku için neler yapılabilir?             *Melatonin Hormonu; uyku döngüsünü, vücudun biyoritminin düzenlenmesinde büyük önem taşıyan, biyolojik saati ve vücut ısısını düzenleyen hormondur. Beyinde epifiz bezinden genellikle akşamları yani karanlık olduğunda salgılanan hormondur. Melatonin düzeyinin normal değerlerin altında olması uyku bozukluklarına sebep olur. Melatonin seviyesinin arttırmak için, kahve tüketimini sınırlandırmak, sigara alkol kullanımını bırakmak, uyku saatini gece yarısından önceye almak ve en önemlisi yatakta televizyon, tablet, telefon ışıklarına maruz kalmamak gerekir bunun için de uyumadan en az bir saat önce odayı loşlaştırıp, ekranları kapatın.             *Uyuduğunuz ortamın nemi ve sıcaklığı da çok önemli. Bulunduğunuz odanın serin olmasına dikkat edebilirsiniz.             * Yatağa uyumak için gitmeye özen gösterin. Yatakta televizyon izleyip daha sonra uyumak, telefona bakıp bakıp daha sonra uykuya dalma gibi davranışlarınız uykunuzu olumsuz etkiler ve daha geç uyumanıza sebep olur. Eğer uykuya dalmak için yatakta geçirdiğiniz süre 20 dakikayı geçiyorsa, başka bir odaya gidip uykunuz gelene kadar bir şeyle uğraşın.  Tabii bu uğraş mavi ışık olmamalı (televizyon, tablet, telefon).             * Sinir sistemini uyaran maddeleri tüketmekten kaçının. Kola, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri uykudan minimum 2 saat önce tüketmemiş olmaya özen gösterin.             * Ve bir rutininiz olmasına dikkat edin. Aynı saatte kalkıp, aynı saatte yatmak uykunuzun düzenli olmasını sağlar ve uyku kalitenizi arttırır. Bir alışkanlığa dönüşmesi önemlidir.
Ekleme Tarihi: 24 Mart 2021 - Çarşamba

Kaliteli bir uyku için...

            Güne nasıl başladığımızı, fiziksel ve ruhsal açıdan nasıl olduğumuzu büyük ölçüde etkileyen şey uykudur. Sağlıklı bir yaşam için en önemli ihtiyaçtır.

            Yaşamın ilk yıllarından itibaren uykunun önemini aslında herkes bilir. Bebekler “uyusun uykusunu alsın”, çocuklarımız için “aman geç uyumasın” diye kaygılanılır. Fakat çoğu yetişkin uyku düzenine ve kalitesine önem göstermez, önemsemez. Tabii beraberinde de yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenir. Her yaş grubu için; sağlık ve yaşam kalitesi için önemlidir. Beden ve ruh sağlığı ayrı düşünülemez. Sağlıklı bir zihin için sağlıklı bir beden, sağlıklı bir beden için de sağlıklı bir zihin olmazsa olmazdır.

            Kaliteli bir uyku için neler yapılabilir?

            *Melatonin Hormonu;
uyku döngüsünü, vücudun biyoritminin düzenlenmesinde büyük önem taşıyan, biyolojik saati ve vücut ısısını düzenleyen hormondur. Beyinde epifiz bezinden genellikle akşamları yani karanlık olduğunda salgılanan hormondur. Melatonin düzeyinin normal değerlerin altında olması uyku bozukluklarına sebep olur. Melatonin seviyesinin arttırmak için, kahve tüketimini sınırlandırmak, sigara alkol kullanımını bırakmak, uyku saatini gece yarısından önceye almak ve en önemlisi yatakta televizyon, tablet, telefon ışıklarına maruz kalmamak gerekir bunun için de uyumadan en az bir saat önce odayı loşlaştırıp, ekranları kapatın.
            *Uyuduğunuz ortamın nemi ve sıcaklığı da çok önemli. Bulunduğunuz odanın serin olmasına dikkat edebilirsiniz.
            * Yatağa uyumak için gitmeye özen gösterin. Yatakta televizyon izleyip daha sonra uyumak, telefona bakıp bakıp daha sonra uykuya dalma gibi davranışlarınız uykunuzu olumsuz etkiler ve daha geç uyumanıza sebep olur. Eğer uykuya dalmak için yatakta geçirdiğiniz süre 20 dakikayı geçiyorsa, başka bir odaya gidip uykunuz gelene kadar bir şeyle uğraşın.  Tabii bu uğraş mavi ışık olmamalı (televizyon, tablet, telefon).
            * Sinir sistemini uyaran maddeleri tüketmekten kaçının. Kola, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri uykudan minimum 2 saat önce tüketmemiş olmaya özen gösterin.
            * Ve bir rutininiz olmasına dikkat edin. Aynı saatte kalkıp, aynı saatte yatmak uykunuzun düzenli olmasını sağlar ve uyku kalitenizi arttırır. Bir alışkanlığa dönüşmesi önemlidir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve izmirtime35.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.