Emin Küçük
Köşe Yazarı
Emin Küçük
 

KEŞKE

Keşke kelimesi güzel Türkçe'mizde pişmanlık ifade eden cümlelerin başına konan anlam pekiştiren bir kelimedir. Küçüğünden büyüğüne hepimizin hayatinda keşke ile başlayan cümleler kurduğumuz epey anlar olmuştur. Hele ülkemizde son yaşanan ekonomideki travmatik olaylar insanlarımızın çokça keşke yapmasaydım,keşke dövizimi ,altınımı şu kadarken bozdursaydım gibi pişmanlık ifade eden cümleleri ama kendi kendine,ama yakınlarına ve arkadaşlarına kurduğu çok olmuştur sanırım. Bende her öğleden sonra mutad olarak yaptığım Bostanlı sahilindeki yürüyüşüm esnasında istemeyerekte olsa keşke ile başlayan bir telefon konuşmasına tanık oldum.Son yaşananlarıda düşününce içim sızladı doğrusu. Sahildeki bankta oturan orta yaşlı bir kadın telefondaki muhatabına "bu saatten sonra keşke demenin bir anlamı yok.Bundan sonra daha dikkatli olacaksın.Paranı kullanmayı öğren artık"şeklinde nasihat cümleleleri kuruyordu.Belliki karşısındaki kişide sayın Hazine ve Maliye Bakanının ifadesi ile "çarpılan"vatandaşlardan biri idi. Şöyle bir düşündüm.Ekonomik hayatta bu işler olur.Ekonomide kesin bir kural vardır:Risk büyüdükçe kazançta büyür.Kimse kimseye havadan,oturduğun yerde bedava para kazan demez.Paranı bankaya yatırırsın banka batar.(ki bu daha önce ülkemizde yaşandı ve çok insanlar mağdur oldu.) Döviz ,altin,fon alırsın düşer vb. Ama bu seferki yaşananlar sanki insanların canını dahada acıttı gibi. Yükselen enflasyon nedeni ile elindeki üç kuruşunu devamlı yükselme eğilimi gösteren dövize yatıran küçük yatırımcılar hakikaten fena çarpıldı.İşin en acı tarafı vatandaşını bu türlü spekülatif dalgalanmalardan korumakla yükümlü bazı ekonomi yetkilileri yaşananlar sonrası verdikleri demeçlerle kanayan yaraya tuz bastılar.Mağdur olmuş insanların canı daha çok yandı.Bu durumda yetkililere söylenecek tek söz var:Keske konuşmasaydiniz. Ekonomide yaşanan bu sıkıntılar giderilir,yaralar sarılır ama insanların bu yüzden yaşadığı travmalar çok zor düzelir. Umarım 2022 yılı bu tür olayların yaşanmadığı,toplumumuzun artık derin bir oh çekerek rahat nefes alabileceği güzel bir yıl olur.Son bir ayda yaşananlar pek umut vermesede yinede enseyi karartmayalim.Ne demiş Atalarımız "umut fakirin ekmegi,ye Mehmet ye." Keşkelerinizin yaşamınızda hiç olmaması dileğiyle, sağlık ve mutlulukla kalın.
Ekleme Tarihi: 27 Ocak 2022 - Perşembe

KEŞKE

Keşke kelimesi güzel Türkçe'mizde pişmanlık ifade eden cümlelerin başına konan anlam pekiştiren bir kelimedir. Küçüğünden büyüğüne hepimizin hayatinda keşke ile başlayan cümleler kurduğumuz epey anlar olmuştur.

Hele ülkemizde son yaşanan ekonomideki travmatik olaylar insanlarımızın çokça keşke yapmasaydım,keşke dövizimi ,altınımı şu kadarken bozdursaydım gibi pişmanlık ifade eden cümleleri ama kendi kendine,ama yakınlarına ve arkadaşlarına kurduğu çok olmuştur sanırım. Bende her öğleden sonra mutad olarak yaptığım Bostanlı sahilindeki yürüyüşüm esnasında istemeyerekte olsa keşke ile başlayan bir telefon konuşmasına tanık oldum.Son yaşananlarıda düşününce içim sızladı doğrusu.
Sahildeki bankta oturan orta yaşlı bir kadın telefondaki muhatabına "bu saatten sonra keşke demenin bir anlamı yok.Bundan sonra daha dikkatli olacaksın.Paranı kullanmayı öğren artık"şeklinde nasihat cümleleleri kuruyordu.Belliki karşısındaki kişide sayın Hazine ve Maliye Bakanının ifadesi ile "çarpılan"vatandaşlardan biri idi.
Şöyle bir düşündüm.Ekonomik hayatta bu işler olur.Ekonomide kesin bir kural vardır:Risk büyüdükçe kazançta büyür.Kimse kimseye havadan,oturduğun yerde bedava para kazan demez.Paranı bankaya yatırırsın banka batar.(ki bu daha önce ülkemizde yaşandı ve çok insanlar mağdur oldu.)
Döviz ,altin,fon alırsın düşer vb.
Ama bu seferki yaşananlar sanki insanların canını dahada acıttı gibi.
Yükselen enflasyon nedeni ile elindeki üç kuruşunu devamlı yükselme eğilimi gösteren dövize yatıran küçük yatırımcılar hakikaten fena çarpıldı.İşin en acı tarafı vatandaşını bu türlü spekülatif dalgalanmalardan korumakla yükümlü bazı ekonomi yetkilileri yaşananlar sonrası verdikleri demeçlerle kanayan yaraya tuz bastılar.Mağdur olmuş insanların canı daha çok yandı.Bu durumda yetkililere söylenecek tek söz var:Keske konuşmasaydiniz.
Ekonomide yaşanan bu sıkıntılar giderilir,yaralar sarılır ama insanların bu yüzden yaşadığı travmalar çok zor düzelir.
Umarım 2022 yılı bu tür olayların yaşanmadığı,toplumumuzun artık derin bir oh çekerek rahat nefes alabileceği güzel bir yıl olur.Son bir ayda yaşananlar pek umut vermesede yinede enseyi karartmayalim.Ne demiş Atalarımız "umut fakirin ekmegi,ye Mehmet ye."
Keşkelerinizin yaşamınızda hiç olmaması dileğiyle, sağlık ve mutlulukla kalın.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve izmirtime35.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.