/>
Yazı Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 11:18 Bu yazı 2090 kez okundu
 
TEKNOLOJİ KULLANIMININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Klinik Psikolog Berke Özkanoğlu Erden
 
 

            TEKNOLOJİ KULLANIMININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

            Ekranların (televizyon, tablet, bilgisayar, telefon)  kullanımı ebeveynlerin önemli bir problemi haline geldi. Gelinen bu pandemi sürecinde de, online eğitimin ve teknolojinin sunduklarıyla sosyalleşmenin, günlük hayatımızın rutini haline gelmesi ebeveynlerin bu problemlerinin artmasına sebep oldu.

            Bu dönemde kabul etmeliyiz ki, teknolojinin kullanımı, dijitalleşme günden güne hayatımıza artarak girecek. Pandemi dönemi sayesinde dijital ağları doğru, faydalı kullanmayı öğrendik. Müzelere eriştik, konserlere ulaştık. Bir çoğumuzun internet kullanım biçimi değişti ya da bir çoğumuz nasıl daha verimli kullanacağını öğrendi diyebiliriz. Bu zamana kadar sosyal ağların bir çok yönü eleştirildi bunlardan en önemlisi de gerçeklikten uzaklaştırmasıydı. Ancak 2017’de UNICEF’in “Dijital bir Dünyada Çocuklar” adlı raporu teknolojinin zararlarını görmezden gelmeden avantajlarını da sundu. Rapor, teknolojinin; sınıf arkadaşlarıyla temas halinde olma hissini arttırdığından, yalnızlık duygusunu azalttığından ve var olan dostluklarını koruduğundan bahsediyor. Tam da aslında bizim yaşadığımız bu dönemden bahsediyor.

            Teknolojinin kullanımında ebeveynleri ve aslında tüm toplumu kaygılandıran, teknolojinin; kullanım biçimi, süresi ve bağımlılığa neden olması. Neden çocuklarımız için şu an daha fazla kaygılandığımıza açıklık getirecek olursak; daha önce bilgisayar, konsol oyunları oynanıyordu, internette zaman geçiriyorlardı fakat eğitim ve sosyalleşme online değildi. Okula gidebiliyorlar, dışarıda yeterince sosyalleşebiliyorlardı. Şimdi bir günlerine baktığımızda ise; günleri ekran karşısında geçiyor, molalarda ihtiyaçlar gereği arkadaşlarıyla online görüşmeye devam ediyorlar, eğitim sonrasında da sosyalleşme yine telefon, tablet aracılığıyla oluyor. Şu anda ki durumda; normalden çok daha fazla ekrana maruz kalıyorlar.

            Sürekli ekrana maruz kalmanın olumsuz sonuçlar doğurduğunu biliyoruz fakat ebeveynlerin yanıldıkları bir nokta var, o da; ekranın olumsuz sonuçlarını hemen görmediklerinde çocuklarının etkilenmediklerini düşünmeleri. Ekrana sürekli maruz kalındığında pek çok gelişimsel problem ortaya çıkıyor. Ayrıca; depresyon, anksiyete veya saldırgan davranışlar sergileme de görülmesine sebep olabiliyor.
 

            Ebeveynlerin bu dönemde dikkat etmesi gerekenler; öncelikle anne-babanın kendi ekran kullanım süreleri. Ebeveynin işten eve geldiğinde sürekli elinde telefonunun olması, televizyon izlemesi çocuklara örnek olacaktır. Bu yüzden, önce ebeveyn çocuğuna model olmalı. Ebeveynler ekrana (televizyon, tablet, telefon) sınır getirirken; çocuğunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup bunu sağlayabilmesi çok önemli. Evet, bu dönemde sosyalleşmeye de ihtiyaçları oldukça fazla, eğitimleri online devam ediyorsa, molalarında ekrana maruz kalmamalarına, ders sonrasında televizyon izlememelerine dikkat etmek ve mümkün olduğunca yüz yüze iletişim halinde olmak oldukça önemli.

            Herkese mutlu haftalar. Sevgiler.
 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , TEKNOLOJİ, KULLANIMININ, ÇOCUKLAR, ÜZERİNDEKİ, ETKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı