Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Demokrasi Şöleni Mücadelesi

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Demokrasi Şöleni Mücadelesi

Betül UZUN:

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu başkan adayı Av. Mustafa Çetin ile “Yaza Merhaba” etkinliğinde bir araya geldik. Kendisine merak edilenleri sorma fırsatı bulup keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Betül Uzun; Faaliyet alanlarınız ve var olan yönetimden farklı olacak yanlarınız nelerdir ve şunu da eklemek istiyorum nasıl bir yönetim arzuluyorsunuz kafanızda nasıl bir yönetim sistemi var öğrenebilir miyiz?

Av. Mustafa ÇETİN:

Öncelikle katılan tüm genç meslektaşlarıma ve size teşekkür ederim. Biz 2014- 2018 yıllarında “baroyu gençlerle yöneteceğiz ve onların sorunlarını çözeceğiz” diye yola çıktık. Gelir gelmez “genç avukatlar meclisi” ni kurduk. Genç avukatların aidatlarında %50 indirim yaptık. Türkiye’de ilk defa “genç ofisleri” açtık. Gençlerin yoğun olarak yaptığı CMK’ da, CMK araçlarını faaliyete geçirdik. Yeni dönemde de yine gençlerle ilgili önemli projelerimiz var.

Kırtasiye İşine Son

Gençler büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi; bizim geleceğimizdir. Yetişen iyi hukukçuların bu ülkenin sorunlarını çözeceğini bildiğimiz için gençlerle birlikte yol yürümeye çalışıyoruz. Yeni dönem CMK ücretlerini arttırarak; dosya hazırlamak, rapor hazırlamak ve serbest meslek makbuzu kesmek gibi kırtasiye işlerini kaynağından keserek, çözeceğiz. Görevleri biter bitmez, direkt vezneden gidip paralarını alacaklar.

Danışman Avukatlık Şart

2014 yılında avukatlık kanununda anonim şirketlerin sermayesinin 250.000 üzerinde olanların avukat bulundurma zorunluluğu olmasına rağmen, hiçbir şirket avukat bulundurmuyordu. Biz bunlarla ilgili şikâyetler yapıp, avukat bulundurmasını sağladık. Şimdi de aynı şartlarda bulunan limited şirketlerinde avukat bulundurma zorunluluğu gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hem anonim ve limited arası haksız rekabeti ortadan kaldırmak hem de pek çok genç avukatımıza danışman şirketi oluşması için bunu yapmaya çalışacağız. Avukat başına 20 tane danışman şirket olmalı ama yeni mezun olan 20 tane danışman şirketle antlaşma yapacağını düşünse hiçbir yeni meslektaşımız, başkasının yanında asgari ücretle çalışmayı düşünmeden, rahatlıkla ofis açardı.

Avrupa’da hukuk sigortaları var. Mahkeme masrafları ve avukat ücretleri sigorta tarafından karşılanıyor. Genç meslektaşlarımız büro açtığında, müvekkille ücret pazarlığı yapmada endişe ediyor; yüksek söylersem kaçırırım ya da kısmi ücret alırsa geri kalan ücreti alıp alamama endişesi yaşıyor. Hukuk sigortası olduğunda, poliçe numarası ile meslektaşımız da barolar birliğinin yayınladığı ücret üzerinden makbuzunu kesip, sigortaya gönderecek ve bir hafta içerisinde paranın, meslektaşımızın hesabına geçmesi planlanacak.

Yargıya Güven Azaldı

30’a yakın proje var detaya bakınca. Yargıya olan güven düştü, siyasilerin baskısı ve ilgisi vatandaşın yargıya olan güvenini düşürdü. Hain Fetö Saldırısı sonrası yargı mensuplarının 1/3’ünün talimatla görev alması da yargıya güveni düşürdü, hukuk fakültelerinin artması eğitim kalitesini düşürdü, eğitim kalitesinin düşmesi iyi hukukçuların yetişmediğini sağladı. Hatalar arttı. Azalmayacaksa da fakülte, sınav barajının ilk 75.000’e çıkması gerektiğini, nitelik ve kalitenin artması gerektiğini; hukukun hukukçulara bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Liyakat ve şeffaflık önemli. Hak edenler hak ettikleri yere gelsin ve hangi gerekçe ile geldiklerini de şeffaf olarak herkese açıklayabilelim. Bu yargıya olan güveni arttırmada bir adım olacağına inanıyorum.

“YAZA MERHABA!”   

Betül UZUN:

Pandemi dolayısıyla pek çok etkinlik iptal oldu ya da ertelendi. Pandemi sonrası, artık etkinliklere de izin veriliyor. Katılımdan memnun musunuz, neler söylemek istersiniz ?

Av. Mustafa ÇETİN:

Bu akşam son etkinliğimizi “yaza merhaba” temasında, gençlerle yapmak istedik. Oldukça iyi bir katılım oldu. Kısıtlamalar, ertelemeler nihayet yaptık. İzmir’deki genç meslektaşlarımızın hafta sonu yapılacak genel kurula sahip çıkacağını, hukuka mesleğe ve barolara sahip çıkacağını ve genel kurulu “Demokrasi Şöleni” haline getireceğimizi düşünüyorum. Mücadelemiz bu yönde. Katılım düşündüğümüz gibi olursa, bu dönem tekrar Cumhuriyetçi Avukatlar’ ı yönetimde göreceğimize inanıyorum.

“Şeffaflık ve Liyakat Her Şeyin Başı… “

Betül UZUN:

Konumuz dışında olacak ama yine de soracağım. Deprem döneminde 3 milyon TL bir para toplandı; bu para zarara uğrayan avukatlara destek amaçlıydı. Fakat bildiğim kadarıyla tüm meblağ dağıtılmadı. Peki kalan meblağ ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kaç avukata ne kadar destek olundu? Bu paranın hepsi zarara uğramış avukatlara mı gitti? Buradan da size bir soru yöneltiyorum; şeffaflık konusunda kafalardaki soru işaretlerini gidermek için ne yapacaksınız?

Av. Mustafa ÇETİN:

Biz 2014 yılında “şeffaf baro” dediğimizde seçildikten sonra yönetim kurulu kararların tamamını baro sayfasında yayınladık. Disiplin dosyaları hariç çünkü onlar özeldir. Bütün kararlarımız, masraflarımız baro web sayfasında meslektaşlarımıza açıktı.

2014’te seçildiğimizde bizim “Avukatlar Vakfı” vardı; müntesih olmak üzereydi. Gerekli  toplantıları yapılmamıştı. Gelir gelmez toplantıları yaptık, vakfı tekrar aktif ettik. Gelirlerini arttırarak genç meslektaşlara destek olduk; çok cüzi de olsa genç ofislerden vakıflara gelir sağlandı. Baro önünde iki bankamatik var bunları ücretsiz olarak vakıfa kiraladık, vakıf bankalara kiraladı. Yaklaşık 7-8 bin lira aylık, vakıfa gelir olmaya başladı.
Ayrıca da vakfa bağışlar almaya başladık, büro açmakta zorlanan meslektaşlarımıza hiç faizsiz bir yıl geri ödemeli krediler verdik. Evlenme aşamasında ekonomik problem yaşayan arkadaşlara hiç faizsiz 1 yıl sonra geri ödemeli krediler vermeye başladık. 2018 yılında seçimi kazanmış olsaydık dışarda 1500- 2000 tl olan sertifikaları vakıf üzerinden 100-200 TL’ye cüzi miktarlara yapacaktık. Vakfa para aktaracaktık.

Depremde İzmir Barosu valilikten izin alarak değil, vakıf üzerinden yaptı. Vakıfta belli bir miktarda para vardı. Ne kadarı kullanıldı bilmiyorum. Bu noktada önemli olan meslektaşlara yaklaşık 4-5 ay sonra bu destekler sağlanmaya başlandı. Oysa büro ya da evi yıkılan meslektaşlarımızın o an ulaşması gerekiyordu. Bir ay sonra büro ve evler tutuldu dolayısıyla o rakamların pek ehemmiyeti olmadı. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu olarak biz de valilikten izin almadığımız için kendi aramızda organize olduk ve bir ay içinde 20-25 meslektaşımıza 2500’er TL katkı sağlamaya çalıştık. Aynı zamanda bürolarımızı ortak kullanabiliriz diye ofis paylaşımı yaptık, bürolarımızı birlikte kullandık.

Şeffaflık ve liyakat her şeyin başı…

Kardeş Baro Çalışmaları Devamlılığını Yitirdi….

2014-2018 yaklaşık 8 baro ile kardeş baro olarak, uluslararası anlamda baro olma hedefimizi gerçekleştirdik. Bulgaristan- Plovdiv, Yunanistan- Selanik,  Fransa- Strazburg, Belçika- Gent Barosu, Mısır Barosu ile kardeş baro olduk.  19 bin Euro gibi bir para vardı toplanan paralardan bunun büyük çoğunluğu Plovdiv Barosu, Bulgaristan genelinde toplanan paralardan gelmişti zannedersem. Direkt arayıp, baronun IBAN numarasını istediler, teşekkür ettim ve IBAN gönderdim. Bu 3 yıldır İzmir Barosu ne kardeş bürolarla irtibatını devam ettirdi ne de kardeş baro olmak için çalışma yaptı… Hatta Strazburg Barosu ile stajyer değişim sözleşmesi yapmıştık. Fransa ile staj değişimi için 1 aylık sözleşme yaptık. İmza aşamasında seçimleri kaybetmiştik. Bildiğim kadarıyla o imzalanmadı. Yeni dönemde biz, AİHM’ne İzmir’den stajyer gönderip, orada staj yapmasını sağlayacağız.

Biz Türkiye’nin 3. barosuysak, uluslararası baro olacaksak bu tür etkinlikleri arttırmalıyız .  Tüm özel günlerde irtibattaydık, birlikte çalışmalar yaptık. Tekrar geldiğimizde devam etmeyi düşünüyoruz.

Betül UZUN: Mustafa Bey, sizlere verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Pazar günü yapılacak olan seçimlerde, “Demokrasi Şöleni” mücadelenizde sizlere de başarılar dilerim.

 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.