Bizim çocukluğumuzda mahalle bekçileri vardi.Onlara bakçi baba derdik bizçocukluğumuzdan olsa gerek.Ama onlar gerçekten babacan tavırlarıyla babalığı çoktan hakediyorlardı.

Mesala benim çocukluğumun geçtiği Enez'de Bekçi Yaşar vardı.Gece çaldığı uzun düdükleri ile hırsızların uğursuzların korkulu rüyası idi. Elinde haydar dediğimiz sopası ile başka bir silaha gerek bile duymazdı.

Heybetli bir adam olduğundan kürek gibi elleriyle karşı gelme cüreti gösteren

birine şaplağı indirdimi,o garip uzun süre ne oldu bana diye aval aval etrafına
bakınır bir dahada aynı hatayı işlemezdi.Bekçi Yaşar sayesinde çocukluğumun Enezinde kapıyı bacayı kilitlemek aklımıza bile gelmezdi.Bırakın hırsızlık,cinayet,yaralama gibi olayları ,kavga bile gençler arasında, oda kız yüzünden düğünlerde olur,ama konu Bekçi Yaşar'a intikal etmeden oracıkta halolurdu.
Sonraları bu bekçiler yavaş yavaş ortadan kayboldu ve bekçilik müesseseside
nedense kapatıldi.Neyseki birkaç yıl önce devletimiz bu yanlıştan döndü ve emniyet kadrolarına yeniden bekçiler alındı.Bu bekçiler eskisi gibi mahalle aralarında,sokaklarda dolaşacak hırsıza uğursuza göz açtırmayacaktı.
Bunlar ilk göreve başladığında bende bunları akşamları 2 li üçlü gruplar halinde
dolaşırken görür,bir nostalji duygusuyla memnun olurdum.
Ama son zamanlarda bu bekçilerde ortadan kayboldu.Şimdi araki bulasın.
Bu kaybolmadan cesaret alan hırsızlarda iyice azıttı.Bizim Bostanlı mahallesinde
hırsızlık girişimlerinin arttığını konu komşudan duyuyordum.En son dün sabah
Bizim apartmanın bahçesindeki su sayaçlarından bir kısmını çaldıklarını görünce
yine bizim bekçiler geldi aklıma.Hele hırsızlık olayını bildirmek için Bostanlı karakoluna giden komşuya görevli memurun güvenlik kamerası taktırın tavsiyesini duyunca ,buruldum biraz.Yani yapılacak tek işlem apartmana kamera takmak mı?Örneğin bu hırsızların çaldığı malları alan hurdacılarin olup olmadığı araştırılamazmı?Ben hırsızlık malı almak ve bulundurmanın suç olduğunu biliyorum.Bu hırsızlarda çaldıkları bu mallarla koleksiyon yapmıyor herhalde.Bunları satın alanlarda yakalansa bu işlerin önüne geçilemezmi?Tamam biz güvenlik kamerası taktırıp tedbir alalımda ,sizde lütfen bu hırsızları ve bu hırsızlık mallarını satın alanları yakalayın bir zahmet.
Birde birdenbire ortadan kaybolan bekçilerimiz yine mahalle aralarında sokaklarda dolaşsın en azından hırsızlar uğursuzlar için caydırıcı olur.
Unutmayalım vatandaşın can ve mal güvenliği anayasal güvence altındadır.
Bunu korumak devletin asli görevidir.
Kalın sağlıcakla…….