/>
Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 16:16 Bu haber 3502 kez okundu
 
Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Salgının seyrine göre sokağa çıkma yasağının gelebileceğini aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Kısıtlamaların geleceği salgının seyrine bağlı” dedi.
KORONAVİRÜS Haberi
Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Salgının seyrine göre sokağa çıkma yasağının gelebileceğini aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkinliğini en iyi test eden ve teyit eden süreç şu 4-5 aydır yaşadığımız salgın süreci oldu. Bu etkin ve hızlı karar verebilme mekanizması sayesinde Cumhurbaşkanımız bütün bu konulara bizzat vaziyet ederek kararlarını aldı ve kararnamelerle doğrudan talimatlarla bakanlıklarımız, kurumlarımız üzerinden, vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan sağlık konusunda çok iyi bir noktaya geldik. Kamu güvenliği, gıda güvenliği, ulaştırma, enerji, ekonomi, o kadar çok boyutu var ki, bir bütün halinde insicam halinde bu süreç çok iyi yönetildi. "Türkiye’de siyasi kaosun olmaması, zayıf koalisyon hükümetlerinin ürettiği maliyetlerin tekrar bu ülkeye yük olmaması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aynen bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Bunun siyasal tabanı da Cumhur İttifakı olarak zaten son derece güçlü şu anda, yani AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu bu ittifak son derece güçlü bir şekilde de devam ediyor. Bunun dışındaki siyasi tartışmaları biz biraz fuzuli görüyoruz. Ama tabii ki demokrasi aynı zamanda farklı seslerin yükseldiği bir siyasal sistemdir. Muhalefet de kendi görüşlerini tabii ki dile getirecek. Bunlar yapıcı, yol gösterici olursa bence iktidarıyla, muhalefetiyle herkes kazanır" dedi.

 

Günlük koronavirüs vaka sayılarındaki yükselişin beraberinde sokağa çıkma kısıtlamalarını getirip getirmeyeceğine ilişkin soruyu ise Kalın, "Burada baştan beri hükümetimizin aldığı tedbirler bütün dünyada örnek kabul edildi biliyorsunuz hamdolsun biz bu süreci dünyada en iyi yöneten ülkelerden birisi olduk. Ama Kurban Bayramı’ndan sonra bir gevşeme oldu. Kurban, ziyaretler, seyahatler, tatil vesaire şu veya bu gerekçelerle. Şimdi özellikle grip nezle sezonuna girdiğimiz bu Eylül-Ekim aylarında artık tekrar toparlanmamız lazım. Yani illa vaka sayılarının 10 katı, 20 katı, 30 katı artmasını beklememek lazım, şu anda bu gerçek bir tehdit olarak etrafımızda dolanıyor, her gün görüyoruz, insanlar ölüyor, yakalanıyorlar, entübe olanlar var, yoğun bakıma alınanlar var. Aşı bulunup yaygın bir şekilde ve güvenli bir şekilde kullanılana kadar ve belki ondan sonra da bir müddet daha biz bu temizlik maske mesafe, Cumhurbaşkanımızın formülasyonuyla ‘Tamam’ formülünü sıkı bir şekilde uygulamak zorundayız. İlla devletin zecri tedbir almasını beklememek lazım. Burada toplum bilinci son derece önemli. Toplumun kahir ekseriyeti bunlara uyuyor; ama uymayan bir kitle var ve maalesef genelde taşıyıcılar ve vakaların artmasına sebep olan kişiler de bunlar. Başka ülkelerde de hala vaka sayılarında ciddi artışlar var, biz aldığımız tedbirler çerçevesinde kontrol altında tutuyoruz; ama yani 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın tedbirler konusunda çok sıkı tavizsiz davranması gerekiyor” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sokağa, Çıkma, Yasağı, Olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı