/>
Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 14:51 Bu haber 625 kez okundu
 
İGC'den Hotar'a yanıt: "Gururlu, onurlu dik başımızı hiçbir tehdit, itham ve karalamaya eğmeyiz”
İZMİR Haberi
İGC'den Hotar'a yanıt:

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, hakkında düzenlenen üç fezlekenin de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Fatma Seniha Nüket Hotar’ın şikayetleri sonucunda olduğunu söylemesinin üzerine Hotar, Sertel'in İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni (İGC) CHP'nin arka bahçesine çevirdiği imasında bulunmuştu. Yaşananlar üzerine İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, “Biz kimsenin ne ön ne arka bahçesiyiz. Bizim kendi bahçemiz var. Ama biraz dikenli. Ne yazık ki basını dikensiz gül bahçesi gibi görenler, gerçek anlamda gazetecilik ile karşılaştığında özeleştiri yapmak yerine kurumları itham etmeyi ve karalamayı seçiyorlar. Biz; İGC Yönetim Kurulu, cemiyetimizin saygın üyeleri, bu inançla gururlu, onurlu dik başımızı hiçbir tehdit, itham ve karalamaya eğmeyiz” ifadeleri kullanıldı.

 

 Hotar’ın sözlerine karşı İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasının tamamında şu sözlere yer verildi:

“Sayın Nükhet Hotar,

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Rektörü.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulmuş, ülkemizin ilk meslek örgütlerinden biri olarak 74 yıldır saygınlığını korumaktadır.

Cemiyetimiz Yönetim Kurulları demokrasi kuralları çerçevesinde atamayla değil seçimle göreve gelirler.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gazeteciliğin evrensel ilkelerine bağlıdır. Ulusal çıkarları, basın mesleğine ilişkin hak ve menfaatleri, mesleğin haysiyet ve şerefini koruyan, basın özgürlüğünün savunulması için her şart altında gereğini yapan, kanunların ve uluslararası anlaşmaların gazetecilere tanıdığı tüm hakları savunmaya odaklı kuruluş amaçlarından asla sapmamıştır.

Hedef gösterdiğiniz, 9 Eylül Gazetesi Cemiyetimizin gerçek ve örnek gazetecilik yapmak üzere basın dünyamıza kazandırdığı yayın organımızdır. Gazeteciliğin temel ilkeleri doğrultusunda yayıncılık yapar. Varlığı algı yaratmak değil gerçek habercilik yapmak üzerine kuruludur. Dedikoduları değil belgeleri esas alır. Gururumuzdur. Kurulduğu günden bu yana tamamen editoryal bağımsızlığa sahiptir.

Atila Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanıdır. Herkesin korkudan sus pus olduğu, korku ikliminin hüküm sürdüğü, toplumun sindirilmeye çalışıldığı, yalan haberlerle aldatıldığı dönemde Silivri zindanlarının kapılarını zorlayan gazetecidir. Gururumuzdur. O’nun başkanlığında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürekli üyeleri, vatansever, gerçek gazetecilerin, aydınların, subayların yanında dimdik durmuş, onların sesi olmuştur. Bu duruş emanetimizdir, değişmemiştir.

Ancak yönetim kurulumuz talimatla telkinle değil elbette kendi iradesiyle hareket eder.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni bir partinin arka bahçesi olmakla suçluyorsunuz. Biz kimsenin ne ön ne arka bahçesiyiz. Bizim kendi bahçemiz var. Ama biraz dikenli. Ne yazık ki basını dikensiz gül bahçesi gibi görenler, gerçek anlamda gazetecilik ile karşılaştığında özeleştiri yapmak yerine kurumları itham etmeyi ve karalamayı seçiyorlar.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti,

Kuruluşundan bu yana her türlü hukuksuzluğa karşı çıkmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ve Hasan Tahsin kırmızı çizgisidir.

Ve biz; İGC Yönetim Kurulu, cemiyetimizin saygın üyeleri, bu inançla gururlu, onurlu dik başımızı hiçbir tehdit, itham ve karalamaya eğmeyiz.

Saygılarımla.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Adına

Başkan Misket Dikmen

Kaynak: Editör:
Etiketler: İGC'den, Hotar'a, yanıt:, "Gururlu,, onurlu, dik, başımızı, hiçbir, tehdit,, itham, ve, karalamaya, eğmeyiz”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı