/>
Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 09:48 Bu haber 106 kez okundu
 
Gaziemir’den Almanya atağı
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Detlev Wolter’ı ziyaret eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir’de projesinde son aşamaya gelinen “Gençlik Kampüsü - Dil Merkezi” ve belediyenin eğitim adına önemli hizmeti Yurtdışı Akademik Burs Ofisi (YABO) ile ilgili çalışmalarını anlattı.
İZMİR Haberi
Gaziemir’den Almanya atağı

Gaziemir’in İzmir’in dünyaya açılan kapısı olduğunu bu nedenle yabancı dil eğitimine büyük önem verdiklerini belirten Başkan Arda, özellikle Avrupa ülkeleriyle güçlü ilişkiler kurmak istediklerini söyledi. Başkan Arda, “Yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e de ilettiğimiz ve işbirliği sözü aldığımız ‘Gençlik Kampüsü - Dil Merkezi’ projemizin çalışmaları artık son aşamaya geldi. Bu merkezde sadece İngilizce, Almanca değil İspanyolca, Rusça, Çince, Korece, Japonca gibi dünyanın önemli dillerinin de eğitimini vermeyi planlıyoruz. Almanya bu bakımdan hem barındırdığı Türk nüfusu hem de ekonomi anlamında Türkiye ile güçlü bağları olan bir ülke. Bu nedenle Almanca dil eğitimine de önem veriyoruz” diye konuştu.

 

YABO ile yurt dışında okumak isteyen öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini de ifade eden Başkan Arda, “Dünyanın birçok ülkesinde öğrencilere karşılıksız burs veren okulları araştırarak danışan öğrencilerimize iletiyoruz. Çocuklarımızın ufkunu genişletmek istiyoruz. Türkiye ile Almanya açısından da iş birliği yapmak çok önemli. Bizleri nezaketle ağırladığınız için çok teşekkür ederim” dedi.

 

“Ticari ve siyasi temsilcileri de mutlaka Gaziemir’e getireceğim”

Gaziemir’de belediye tarafından yürütülen çalışmalardan çok etkilendiğini belirten Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Wolter, “Gaziemir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip ediyorum. İki ülkenin dayanışması adına önemli çalışmalar üretiyorlar. Dil merkezi ve YABO projelerine her türlü desteği vermeye hazırız. Aynı zamanda beni ziyarete gelen ticari ve siyasi temsilcileri de mutlaka Gaziemir’e getireceğim. İlişkilerimizi güçlü tutmak çok önemli” diye belirtti.

 

İzmir’de Başkonsolosluk görevine atanacağını öğrenmesinin ardından hemen Türkçe derslere başladığını da söyleyen Dr. Wolter, “Birkaç cümle Türkçe konuşabiliyorum. Yavaş yavaş öğreniyorum. Başkan Arda’nın eşi Deniz Arda çok şanslı. İki dille büyümek gerçekten önemli. Biz Başkan Arda ile tek dil ile büyüdük. Şimdi Başkan Arda Almanca, ben de Türkçe öğrenmek için çabalıyoruz. Sizleri tanımaktan çok mutlu oldum. En yakın zamanda Gaziemir’de sizleri ziyaret edeceğim. Nazik ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziemir’den, Almanya, atağı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı