DİĞER Haber Girişi: 15.04.2021 - 11:57, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:59

Foça Eski Devlet Hastanesi Çürümeye Terkedildi

 

Foça Eski Devlet Hastanesi Çürümeye Terkedildi

Hastane binasının son halinden dolayı üzgün ve tedirgin olduklarını belirten Foçalı vatandaşlardan Butik Otel İşletmecisi Deniz Özdamar yetkililerin bir an önce bu durumu düzeltmelerini istediklerini söyledi
İzmir’in Foça İlçesi’nde Küçükdeniz Limanı Sahili’nde bulunan eski devlet hastanesi binası ilgisizlikten çürümeye başladı. Bilinmeyen kişilerce kapıları, camları kırılan ve içindeki malzemeler talan edilen hastane içeriye oyun oynamak için giren çocuklar içinde büyük tehlike oluşturmaya başladı. Daha önce imza toplayarak eski hastanenin aile ve toplum sağlığı merkezi birimi olarak açılmasını isteyen vatandaşlar talepleriyle ilgilenilmemesinden ve binanın giderek metruk hale gelmesinden şikayetçi. 100’ü aşkın vatandaş Mayıs 2019’da toplanarak ilçe nüfusunun yaşlı olduğuna ve yazın 3 katına çıktığına dikkat çekerek, atıl kalan eski hastane binasının aile ve toplum sağlığı merkezi olarak kullanılması için eylem ve basın açıklaması yaptı. Ancak gerek vatandaşların ve gerekse ilgililerin çabalarından sonuç alınamadı. Çürümeye ve yıkılmaya yüz tutan binanın geleceğinin ne olacağı açıklığa kavuşturulamadı.  ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE Hastane binasının son halinden dolayı üzgün ve tedirgin olduklarını belirten Foçalı vatandaşlardan Butik Otel İşletmecisi Deniz Özdamar yetkililerin bir an önce bu durumu düzeltmelerini istediklerini söyledi. Deniz Özdamar; “Hastanemiz birkaç yıldır kapalı. Gerek halk olarak gerek çevredeki işletmeler olarak üzgünüz. Çünkü çok atıl durumda. Halk burada toplandı. İmza topladı. Tekrardan açılsın. Sağlık Ocağı yada sağlık birimi yapılsın diye dilekçe verdik. Onun da henüz herhangi bir cevabını alamadık.  Koca bina atıl ve metruk durumda. İçeride yazın özellikle yatanlar kalkanlar, tuvalet ihtiyacını karşılayanlar, alkol içenler var. Buraları gördüğünüz gibi sayfiye yeri. Etrafta evler,oteller var. Tabii insanlar tedirginlik, rahatsızlık duyuyor.  Bundan öte giren çıkan çocuklar içinde büyük tehlike. Eski hastane olduğundan her şeyden öte sağlık açısından hastane mikrobu ile şu an karşı karşıyayız. Buraya steril herhangi birşey yapılmadı. Sadece bazı eşyaları toplandı ve diğer hasteneye götürüldü. Hem görüntü, hem mikrop olarak, hem de Foçanın en güzel sahili olarak çok yazık edildiğine inanıyoruz. Geceli gündüzlü parktaki çocuklar girip çıkıyor. Onlarda mağdur. İçeride cam kırıkları, demir parçaları var. Yetkililer gelip gidiyor. Birşeyler yapılacağını söylüyorlar. Ama hiçbir cevap alınamıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir bina. Fakat metruk durumda. İçerisi tehlikeyle dolu. Hem sağlık hem dış etkenler açısından. Çevredeki şikayetlerden dolayı günde bir iki sefer polisler geliyor.  İçeriye girip çıkan alkol kullanan, tuvalet ihtiyacını gideren bir sürü insanlar oluyor. Göz göre göre maalesef koca bina gözümüzün önünde yıkılıyor. Gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Bizim vegilerimiz, bizim çabalarımız sayesinde olan bir tesis. Maalesef koca binanın her geçen gün ziyan olduğunu görmek bizi üzüyor. Bir an evvel çözüme kavuşturulmasını ve yetkililerin gerekeni yapmasını arzu ediyoruz”dedi.    
Hastane binasının son halinden dolayı üzgün ve tedirgin olduklarını belirten Foçalı vatandaşlardan Butik Otel İşletmecisi Deniz Özdamar yetkililerin bir an önce bu durumu düzeltmelerini istediklerini söyledi

İzmir’in Foça İlçesi’nde Küçükdeniz Limanı Sahili’nde bulunan eski devlet hastanesi binası ilgisizlikten çürümeye başladı. Bilinmeyen kişilerce kapıları, camları kırılan ve içindeki malzemeler talan edilen hastane içeriye oyun oynamak için giren çocuklar içinde büyük tehlike oluşturmaya başladı. Daha önce imza toplayarak eski hastanenin aile ve toplum sağlığı merkezi birimi olarak açılmasını isteyen vatandaşlar talepleriyle ilgilenilmemesinden ve binanın giderek metruk hale gelmesinden şikayetçi.

100’ü aşkın vatandaş Mayıs 2019’da toplanarak ilçe nüfusunun yaşlı olduğuna ve yazın 3 katına çıktığına dikkat çekerek, atıl kalan eski hastane binasının aile ve toplum sağlığı merkezi olarak kullanılması için eylem ve basın açıklaması yaptı. Ancak gerek vatandaşların ve gerekse ilgililerin çabalarından sonuç alınamadı. Çürümeye ve yıkılmaya yüz tutan binanın geleceğinin ne olacağı açıklığa kavuşturulamadı.

 ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Hastane binasının son halinden dolayı üzgün ve tedirgin olduklarını belirten Foçalı vatandaşlardan Butik Otel İşletmecisi Deniz Özdamar yetkililerin bir an önce bu durumu düzeltmelerini istediklerini söyledi. Deniz Özdamar; “Hastanemiz birkaç yıldır kapalı. Gerek halk olarak gerek çevredeki işletmeler olarak üzgünüz. Çünkü çok atıl durumda. Halk burada toplandı. İmza topladı. Tekrardan açılsın. Sağlık Ocağı yada sağlık birimi yapılsın diye dilekçe verdik.

Onun da henüz herhangi bir cevabını alamadık.  Koca bina atıl ve metruk durumda. İçeride yazın özellikle yatanlar kalkanlar, tuvalet ihtiyacını karşılayanlar, alkol içenler var. Buraları gördüğünüz gibi sayfiye yeri. Etrafta evler,oteller var. Tabii insanlar tedirginlik, rahatsızlık duyuyor.  Bundan öte giren çıkan çocuklar içinde büyük tehlike.

Eski hastane olduğundan her şeyden öte sağlık açısından hastane mikrobu ile şu an karşı karşıyayız. Buraya steril herhangi birşey yapılmadı. Sadece bazı eşyaları toplandı ve diğer hasteneye götürüldü. Hem görüntü, hem mikrop olarak, hem de Foçanın en güzel sahili olarak çok yazık edildiğine inanıyoruz.

Geceli gündüzlü parktaki çocuklar girip çıkıyor. Onlarda mağdur. İçeride cam kırıkları, demir parçaları var. Yetkililer gelip gidiyor. Birşeyler yapılacağını söylüyorlar. Ama hiçbir cevap alınamıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir bina. Fakat metruk durumda. İçerisi tehlikeyle dolu. Hem sağlık hem dış etkenler açısından.

Çevredeki şikayetlerden dolayı günde bir iki sefer polisler geliyor.  İçeriye girip çıkan alkol kullanan, tuvalet ihtiyacını gideren bir sürü insanlar oluyor. Göz göre göre maalesef koca bina gözümüzün önünde yıkılıyor. Gözümüzün önünde eriyip gidiyor.

Bizim vegilerimiz, bizim çabalarımız sayesinde olan bir tesis. Maalesef koca binanın her geçen gün ziyan olduğunu görmek bizi üzüyor. Bir an evvel çözüme kavuşturulmasını ve yetkililerin gerekeni yapmasını arzu ediyoruz”dedi.

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve izmirtime35.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.